Home / Polityka / Turcja: 97. rocznica desantu na Gallipoli

Turcja: 97. rocznica desantu na Gallipoli

We wtorek, 24 kwietnia, na półwyspie Gallipoli (dzisiejsze Gelibolu) rozpoczęły się przygotowania do uroczystości upamiętniającej desant żołnierzy ANZAC’u (Australian and New Zealand Army Corps). Była to grupa ochotników z Australii i Nowej Zelandii, która przeciw Imperium Osmańskiemu brała udział w jednej z najkrwawszych walk w czasie I wojny światowej  – kampanii dardanelskiej.

Już od poniedziałkowego wieczoru krewni poległych i obywatele obu krajów zbierali się na miejscu, by w śpiworach doczekać rana. Wieczorem na rozstawionych specjalnie na tę okazję telebimach wyświetlane były wojenne filmy dokumentalne i reportaże wspomnieniowe ocalałych z kampanii. Od 1999 roku tradycyjny apel o świcie 25 kwietnia odbywa się na północnej plaży, przy pomniku żołnierzy ANZAC.

W uroczystościach uczestniczyło około sześciu tysięcy Australijczyków i Nowozelandczyków, wzięli w nich udział także dygnitarze z Australii, w tym premier, Julia Gillard; Nowej Zelandii i Turcji. Dzień ANZAC jest świętem narodowym zarówno w Australii, jak i w Nowej Zelandii.

Zatoka, w której wylądował i na której skoncentrował swe siły ANZAC, dziś na mocy postanowień tureckiego rządu z 25 kwietnia 1985 roku nosi nazwę Zatoki Anzac.

 

Źródło: haberturk.com

About Karolina Pedich

KOMENTARZE