Home / Polityka / Turcja: Aborcja po 10 tygodniu karana więzieniem?

Turcja: Aborcja po 10 tygodniu karana więzieniem?

Rozpoczyna się kolejny rozdział dyskusji publicznej dotyczącej aborcji, jaka w ciągu ostatnich miesięcy wybuchła w Turcji.

Jeżeli nowy projekt ustawy aborcyjnej autorstwa rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zostanie zaakceptowany, kobiety, które poddadzą się medycznie nieusprawiedliwionej aborcji po 10 tygodniu ciąży będzie można skazać na 1 do 3 lat więzienia. Ponadto nowa regulacja dawałaby lekarzom i niższemu personelowi medycznemu prawo do odmowy wykonania aborcji w tego typu przypadkach. Zobowiązywałby też pracowników placówek medycznych do dostarczenia pacjentkom odpowiednich materiałów i wszelkich informacji, które miałyby pomóc zrezygnować z zabiegu. Projekt zakłada też zmiany na liście medycznych wskazań do aborcji.

Obecnie za dokonanie aborcji po 10 tygodniu prawo przewiduje karę grzywny oraz rok więzienia.

Minister Zdrowia Recep Akdağ już przedstawił projekt ustawy Gabinetowi.

Chcąc zmniejszyć liczbę aborcji rząd proponuje również wprowadzenie szeroko dostępnej i bezpłatnej pigułki „po” stosunku.

Projekt ustawy ma również na celu zachęcenie przyszłych rodziców do powiększania rodzin – w planach jest między innymi zwiększenie budżetu na bezbolesne porody oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego do 6 miesięcy.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com, hurriyetdailynews.com

About Karolina Pedich

KOMENTARZE