Home / Polityka / Przegląd polityczny / Turcja: Ahmet Davutoğlu nowym premierem
Ahmet_Davutoğlu_answering_questions_(4774547672)

Turcja: Ahmet Davutoğlu nowym premierem

Następcą Recepa Tayyipa Erdoğana na stanowisku premiera Turcji zostaje Ahmet Davutoğlu – oświadczył w czwartek (21.08) na zebraniu partii prezydent – elekt. Nominowany przez Erdoğana Davutoğlu oficjalnie pozostaje kandydatem na urząd premiera z ramienia partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Faktycznie oznacza to, że to właśnie Davutoğlu zostaje nowym premierem Turcji.

Ahmet Davutoğlu z wykształcenia jest politologiem, profesorem i wykładowcą stosunków międzynarodowych (stąd w partii zyskał przydomek „Hoca”, czyli „Profesor, Nauczyciel”). Swoja karierę w polityce zaczął od pełnienia funkcji doradcy Recepa Tayyipa Erdoğana ds. polityki zagranicznej w 2003 roku. Od 2009 roku piastował  stanowisko ministra spraw zagranicznych Turcji.

W pierwszej przemowie, Davutoğlu dziękował prezydentowi-elektowi i Centralnej Radzie Wykonawczej Partii (MYK) oraz członkom AKP.

„Będziemy kontynuować naszą pracę na silniejszej pozycji. Ci, którzy chcą zaszkodzić rozwojowi (…) nie osiągną celu. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju nie jest partią jednego pokolenia, a będzie kontynuować szlachetną służbę. Panie Prezydencie, czuję się zaszczycony nominacją na stanowisko, z którym wiąże się historyczna odpowiedzialność”.

Nowy premier Turcji zasłynął jako zwolennik polityki „zero problemów z sąsiadami” i kreowaniu Turcji na lidera państw Bliskiego Wschodu. Ma również opinię  lojalnego współpracownika Erdoğana, stąd analitycy przewidują bezproblemową współpracę nowego prezydenta i premiera. Opozycja wysuwa z kolei zarzuty, że fotel premiera i przewodnictwo partii AKP jest nagrodą za długoletnią lojalność wobec Erdoğana.

Kemal Kılıçdaroğlu z partii Republikańskiej Partii Ludowej CHP stwierdził, iż nadchodzi era „premiera – marionetki”. Dodał również, że Davutoğlu  był „najbardziej niekompetentnym ministrem spraw zagranicznych w historii Turcji”. Davutoğlu na stanowisku ministra był krytykowany przede wszystkim za błędy w przeprowadzeniu operacji uwolnienia tureckich zakładników w Iraku.

Recep Tayyipa Erdoğan został wybrany prezydentem w pierwszych wyborach powszechnych 10 sierpnia. Decyzja o przewodnictwie Davutoğlu  partii AKP ma zostać zatwierdzona na kongresie partii 27 sierpnia.

Prywatnie Davutoğlu jest żonaty i ma czworo dzieci.

Źródła: hurrietdailynews.com, dailysabah.com

Zdjęcie: Wikimedia Commons/Flickr

About Małgorzata Rabenda

Doktorantka na wydziale nauk o komunikacji Uniwersytetu w Kocaeli. Pisze o Turcji na portalu Bałkanistyka (społeczeństwo, polityka), a życie w kraju minaretów przybliża czytelnikom bloga Rodzynki Sułtańskie. Podyskutuj na Twitterze: @rodzynki
KOMENTARZE