Home / Polityka / Polityka regionalna / Turcja angażuje się w problemy serbskich muzułmanów

Turcja angażuje się w problemy serbskich muzułmanów

W ostatnim czasie odbyło się kilka spotkań szefów dyplomacji Turcji – ministra Ahmeta Davutoğlu i Serbii – Vuka Jeremicia. Poruszano kwestię muzułmanów żyjących w Serbii, których jest blisko 300 000, a szczególnie kwestię regionu Serbii zamieszkanego w 60% przez wyznawców islamu – Sandžaku.
Turcja, na prośbę władz Serbii, prowadzi delikatne zabiegi dyplomatyczne mające na celu zapewnienie stabilności w regionie i zapobieżenie próbom oderwania go od reszty kraju. Turecki minister spraw zagranicznych znany jest z bliskich relacji z Vukiem Jeremiciem, a także w Wielkim Muftim Bośni – Mustafą Cericiem.
W ramach prac mających na celu zjednoczenie serbskich muzułmanów zaproponowano założenie Związku Muzułmańskich Wspólnot Serbii. Państwo serbskie ma zapewnić powstanie odpowiedniej liczby meczetów dla wiernych, nie ingerować w kwestie religii i kultu, a także podjąć kroki mające na celu polepszenie standardu życia w Sandžaku, jednym z najsłabiej rozwiniętych regionów Serbii. Serbscy muzułmanie mają pozostawać w specjalnych relacjach z Turcją oraz Bośnią i Hercegowiną, podkreślającą więzy łączące ją z mieszkańcami Sandžaku.

Tekst: hurriyetdailynews.com, tłum. i red. A. R.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE