Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Anulowano przetarg na prywatyzację dróg i mostów

Turcja: Anulowano przetarg na prywatyzację dróg i mostów

Drogi w Turcji - hurriyetdailynews.com

Ministerstwo Finansów anulowalo opiewający na kwotę 5,7 mld USD przetarg na prywatyzację płatnych dróg i mostów nad Bosforem. Tydzień temu premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan skrytykował zbyt niskie stawki.

Autostrady i mosty zostały sprzedane w grudniu 2012 r. w przetargu dla konsorcjum Koç Holding-Gözde Girişim-UEM Group Berhad. Koç Holding otrzymało 40% akcji, Gözde Girişim 20%, a malezyjska UEM Group Berhad 40% udział w kapitale.

Minister finansów Mehmet Şimşek oraz Turecki Urząd Nadzoru Prywatyzacji (ÖYK) wspólnie podjęli decyzję o anulowaniu umowy. Przetarg na prywatyzację dróg i mostów był drugim pod względem wielkości w tureckiej historii.

Konsorcjum otrzymało prawo do całkowitego przejęcia dochodu z płatnych dróg i mostów na 25 lat.

Turcja zarobiła ok. 445 mln USD z 350 mln pojazdów przekraczających przejścia na płatnych mostach i autostradach w 2012 r., wynika z danych przygotowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg (KGM) w ubiegłym miesiącu.

Źródło: cnnturk.com, hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE