Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Apel o zawieszenie broni w Syrii podczas Eid al-Adha

Turcja: Apel o zawieszenie broni w Syrii podczas Eid al-Adha

Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoğlu wezwał w piątek, 19 października, wszystkie strony zaangażowane w konflikt w Syrii, kraju targanym wojną, do zawieszenia broni podczas muzułmańskiego święta Eid al-Adha, które rozpoczyna się 25 października. Przemawiając po ceremonii podpisania protokołu przewidującego ściślejszą współpracę pomiędzy ministerstwem spraw zagranicznych i ministerstwem polityki rodzinnej i społecznej, Davutoğlu przyłączył się do apelu o zawieszenie broni, aby powstrzymać rozlew krwi w czasie święta.

Niemcy, członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, również poprały apel. „To będzie humanitarny promyk nadziei dla ludzi w Syrii” – stwierdził w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Niemiec, Guido Westerwelle.

Davutoğlu wezwał wojska syryjskiego reżimu, jak również siły opozycyjne, do zakończenia działań wojennych przynajmniej na 4 dni święta, mówiąc, że obie strony powinny dążyć do rozejmu, który będzie trwał dłużej niż Eid al-Adha. Stwierdził też, że istotną kwestią jest powstrzymanie ataków w trybie natychmiastowym i bez żadnych warunków wstępnych dla syryjskich władz, z rozkazu których zbombardowana została z samolotu i helikoptera ludność cywilna.

Miejmy nadzieje, że Syria zwróci uwagę na wezwanie społeczności międzynarodowej i zaprzestanie swoich działań. Jednocześnie oczekujemy i żądamy, aby syryjska opozycja również zawiesiła broń na takich samych warunkach” – powiedział Davutoğlu. Stwierdził, że Turcja ma nadzieję zobaczyć kres rozlewu krwi, dodając, że pomimo tego, iż warunki nie były sprzyjające, tureckie władze robiły wszystko, aby ułatwić zawieszenie broni.

Zaprzestanie działań wojennych zostało poparte przez premiera Turcji i prezydenta Iranu. Obecnie prowadzone są rozmowy z pozostałymi sąsiadami Republiki Tureckiej. Podczas wizyty w Teheranie, mediator Ligii Arabskiej, Lakhdar Brahimi, który podróżuje po całym Bliskim Wschodzie, próbował przekonać regionalne mocarstwa do poprawy sytuacji w Syrii, kraju targanym wojną od 19 miesięcy, apelując do irańskich przywódców, aby pomogli doprowadzić do zawieszenia broni podczas święta Eid al-Adha. Davutoğlu dodał także, że podczas Eid al-Adha Turcja zwiększy ilości żywności i lekarstw wysyłanych jako pomoc dla Syrii. Prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad, zagorzały regionalny sojuszniki syryjskiego reżimu, także zaapelował o rozejm. Iracki rząd również wyraził poparcie w oświadczeniu wzywającym wszystkie strony do porzucenia przemocy, ,,aby uratować region od większego nieszczęścia i bólu”. Jednakże w środę, 17 października, syryjski rząd stwierdził, że rozejm, o którym mówi Brahimi, zakończy się prawdopodobnie niepowodzeniem, ponieważ siły opozycyjne nie mają jednolitego przywództwa, które mogą się na to zgodzić.

Brahimi przybył do Damaszku w piątek, aby spróbować doprowadzić do zawieszenia broni pomiędzy Baszarem Al-Assadem i syryjską opozycją. Dzień później miał spotkać się z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych – Walidem al-Moallem. Brahimi powiedział w czwartek, że rozejm będzie dobrowolny, wykonany w sposób przez strony wybrany.

Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan wyraził niedawno poparcie dla wysiłków Brahimiego. Podczas rozmowy z dziennikarzami po powrocie z Baku, gdzie pojawił się na szczycie Organizacji Współpracy Gospodarczej (ECO), oświadczył, ze nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której jedynie Turcja, ale także Iran, Egipt, Rosja, wzywają do uspokojenia sytuacji podczas Eid al-Adha. „Nawet jeżeli jedno życie zostanie uratowane, to już sukces. W ten sposób postrzegamy te kwestie” – powiedział Erdoğan.

W czwartek syryjskie samoloty bojowe odbiły strategiczne miasto zdobyte przez opozycję pozostawiając za sobą sceny uchwycone na amatorskich nagraniach, pokazujące człowieka trzymającego nogi wielkości dziecięcych, nie połączonych z ciałem, a także mężczyznę niosącego rozczłonkowane ramię.

Miasto Maaret al-Numan, ma strategicznie znaczenie, ponieważ znajduje się na głównej autostradzie łączącej Aleppo i Damaszek. Miejsce zostało zdobyte przez powstańców w zeszłym tygodniu. Brygady opozycji zjechały się z okolicy w celu jego obrony. Filmy online pokazały ostrzał z moździerzy żołnierzy reżimu, a dodatkowo powstańcy stwierdzili, że zestrzelili w środę rządowy helikopter. Od chwili jego schwytania tydzień temu, miasto w prowincji Idlib i okolic było przedmiotem jednego z najcięższych bombardowań lotniczych, od kiedy wojska Assada po raz pierwszy zademonstrowały swą siłę w powietrzu. Łączna liczba ofiar śmiertelnych, od czasu rozpoczęcia powstania przeciwko Baszara al-Assada w marcu 2011 roku, wynosi obecnie ponad 30 tysięcy osób.

 

Źródło: todayszaman.com

 

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE