Home / Społeczeństwo / Turcja: Artyści w obronie jezior
n_70892_1

Turcja: Artyści w obronie jezior

Dwoje tureckich artystów postanowiło dać wyraz swemu zaniepokojeniu z powodu wysychania jezior. Dzisiejszym wystąpieniem w Burdur zwrócili uwagę na potrzebę podjęcia działań, by zatrzymać to zjawisko.

Baletnica Deniz Kılınç oraz choreograf Ziya Azazi, którzy brali udział w ubiegłorocznych protestach w Parku Gezi, dziś zatańczyli w rytm muzyki ludowej w Jeziorze Burdur. Jak twierdzi Azazi, jako artyści jedyne co mogą zrobić to „postarać się zwrócić uwagę na to, jak to jezioro jest ważne”.

Burmistrz miasta Burdur, Orkun Ercengiz, przyznał, że artyści za cel obrali sobie uświadomienie społeczności lokalnej, że należy wziąć odpowiedzialność za jezioro. Jeśli chcemy, żeby kolejne pokolenia mogły cieszyć się istnieniem jeziora, musimy wspólnie podjąć ten wysiłek – dodał.

Jezioro Burdur jest częścią tureckiej Krainy Jezior, zbiorników pochodzenia tektonicznego otoczonych górami Taurus. W ciągu ostatnich 35 lat jezioro straciło 1/3 wody i 80% źródeł, które go zasilały. To nie jedyny taki zbiornik, którego powierzchnia zmniejszyła się w ciągu ostatnich lat. Inne jeziora w Środkowej Anatolii również tego doświadczają.

To nie pierwszy raz, kiedy artyści i aktywiści alarmują o wysychaniu jezior. To w Burdur, które jest domem dla 1 mln gatunków zwierząt i roślin, może zniknąć w ciągu 20 lat. Wysycha tak szybko jak dom w płomieniach – ostrzegł Şafak Türkel, który w 2013 prowadził projekt uczulający na to zjawisko.

Źródła: todayszaman.com, hurriyetdailynews.com

 

About Joanna Gajda

KOMENTARZE