Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Atak na Syrię

Turcja: Atak na Syrię

Turecki rząd poinformował, iż po śmierci 5 tureckich obywateli w miejscowości w Akçakale, wojska tureckie w odpowiedzi namierzyły radarami kilka celów na obszarze Syrii i dokonały ostrzału.

Po tym incydencie zwołano nadzwyczajne posiedzenie przedstawicieli NATO.

W dniu 3 października o godzinie 16.30 wojska syryjskie, ze swojego obszaru morskiego, dokonały ostrzału terytorium Turcji. Ostrzał był skierowany na obszary województwa Şanlıurfa i powiat Akçakale. W wyniku przeprowadzonej akcji 5 osób poniosło śmierć, a 9 osób zostało rannych.

Po tych wydarzeniach tureckie ministerstwo spraw zagranicznych oraz kancelaria premiera skontaktowały się telefonicznie z Sekretarzem Generalnym ONZ, Ban Ki-Moonem, ministrami spraw zagranicznych niektórych państw oraz Sekretarzem Generalnym NATO, Andersem Rasmussenem.

W oficjalnych notach rząd turecki poinformował, iż został sprowokowany przez wojska syryjskie do takiej postawy i nie pozostanie bez odpowiedzi na zaszłą prowokację.

Tureckie wojska namierzyły cele w pobliżu miasta Idlib, lecz na razie brak danych na temat zabitych lub rannych po stronie syryjskiej.

 

Źródło: ntvmsnbc.com, cnnturk.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE