Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Bank Asya rozwija skrzydła

Turcja: Bank Asya rozwija skrzydła

Jeden z największych tureckich banków partycypacyjnych Bank Asya szykuje się do finansowej ekspansji do południowo-zachodniej Azji i na Bałkany.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy Bank Asya planuje otwarcie jednego oddziału w Indiach, dwóch oddziałów w Iraku oraz poszukuje nowych możliwości inwestycyjnych w krajach bałkańskich m.in. w Kosowie, Albanii, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie, poinformował prezes banku Asya Abdullah Çelik.

Bank Asya jest właścicielem 40 proc. akcji Tamweel Holding, którego udziały podzielone są między czterema islamskimi bankami krajów afrykańskich – Nigerii, Senegalu, Gwinei i Mauretanii. Podstawowym zadaniem Tamweel Holding jest promowanie i wdrażanie do gospodarek krajów Afryki Subsaharyjskiej systemu bankowości i usług finansowych zgodnie z zasadami prawa muzułmańskiego szariat.

Założony w 1996 r. Bank Asya wspiera rozwój gospodarki Turcji ściśle przestrzegając zasady bankowości islamskiej tzn. bez odsetek (interest-free). Restrykcje muzułmańskiego prawa religijnego zakazują bogacenia się poprzez udzielanie wysokoprocentowych pożyczek oraz inwestowania w wytwarzanie alkoholu czy broni. W 2009 r. Bank Asya nawiązał partnerstwo z agencją Islamskiego Banku Rozwoju (IDB) oraz Islamską Korporacją na Rzecz Rozwoju Sektora Prywatnego (ICD). Bank ten cieszy się dobrą reputacją w tureckim sektorze bankowym. Wysoka rentowność, różnorodny zakres produktów i wysokiej klasy obsługa lokują go na jednej z wyższych pozycji. Wartość rynkowa kapitału Bank Asya sięga 953 mln USD. Bank zatrudnia 5 tys. osób, posiada łącznie 200 oddziałów w Turcji i za granicą.

 

Tekst i zdjęcie: zaman.com.tr, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE