Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Bank Światowy przewiduje wzrost PKB

Turcja: Bank Światowy przewiduje wzrost PKB

wzrosty

Według prognoz Banku Światowego dla gospodarki tureckiej na 2013 rok rachunek obrotów bieżących ulegnie zmniejszeniu, natomiast zwiększy się inflacja.

Główny ekonomista Banku Światowego, Marina Wes, podała, iż w 2013 roku PKB przewidywany jest na poziomie wzrostu o 4%. Jednak na 2014 roku w przewidywaniach pojawia się spadek na poziomie 4,5%. Rachunek obrotów bieżących w 2013 roku ulegnie spadkowi z 7,5% do 7%. Indeks CPI w 2013 roku z 5,2% zmieni się na 6,1%, natomiast w 2014 roku z 5 do 5,2%.

Podkreślono, iż w gospodarce tureckiej daje się zauważyć delikatne spowolnienie, szczególnie od listopada 2012 roku. Przy bardziej sprzyjających światowych warunkach gospodarczych i dzięki własnej ostrożnej polityce znów będzie można liczyć na wzrosty w niedługim czasie. Należy jednak zadbać o konkurencję w sektorze prywatnym i dokonywać oszczędności w wydatkach wewnętrznych. Wskazano także na konieczność inwestycji w odnawialne źródła energii oraz na prowadzenie dalszych prac poszukiwania gazu ziemnego pod dnem jeziora Tuz celem zmniejszenia zależności energetycznej Turcji od zakupów z zewnątrz.

Źródła: cnnturk.com, ntvmsnbc.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE