Home / Gospodarka / Turcja: Będzie łatwiej o pozwolenie na pracę dla obcokrajowców
Praca dla obcokrajowców w Turcji - hurriyetdailynew.com

Turcja: Będzie łatwiej o pozwolenie na pracę dla obcokrajowców

Turcja rozpoczęła prace nam ułatwieniem dostępu do uzyskania pozwolenia na pracę dla obcokrajowców oraz wsparcia finansowego dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych i inwestorów w celu zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Turecki rząd rozważa złagodzenie wymogów uzyskania pozwolenia na pracę dla cudzoziemców w ramach nowego programu, który ma na celu zachęcić więcej inwestorów zagranicznych oraz wykwalifikowanych pracowników do przyjazdu do Turcji.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało plan działania, który zawiera plany restrukturyzacyjne systemów motywacyjnych oraz zmiany dotyczące wymogów wizowych, bardziej dostosowane do błyskawicznych potrzeb osób przyjeżdżających do Turcji. Nowy proces aplikacyjny dla cudzoziemców będzie łatwiejszy i uwzględni poziom wykształcenia oraz ilość inwestycji obcokrajowca ubiegającego się o pozwolenie na pracę.

Nowe procedury mają być także bardziej zindywidualizowane w procesie udzielania zezwoleń na pracę, a także zróżnicowane pod względem okresu ważności pozwolenia. Dzięki temu wykwalifikowani pracownicy oraz inwestorzy z zagranicy przejdą przez mniej skomplikowany niż dotychczas i szybszy proces aplikacji.

Ponadto małżonkowie i dzieci osób aplikujących o pozwolenie na pracę mają uzyskać zezwolenie na przebywanie w Turcji na takich samych prawa jak pracujący w Turcji cudzoziemcy bez konieczności oczekiwania przez okres 5 lat.

W planach jest także możliwość udzielenia stałego zezwolenia na pracę, które ma być traktowane jako zezwolenie na pobyt dla inwestorów zagranicznych.

Pierwszym krokiem ministerstwa przed rozpoczęciem prac będzie ocena wpływu zachęt zatrudnienia we współpracy z innymi resortami.

W latach 2009-2013 wniosek o uzyskanie zezwolenia na pracę w Turcji złożyło ok. 100 tys. cudzoziemców, z czego pozytywnie rozpatrzono 64 tys. 279 aplikacji, wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Pracy w Turcji.

Zgodnie z obowiązującym prawem tureckim, w miejscu pracy musi być zatrudnionych 5 obywateli tureckich na każdego pracownika zagranicznego, chociaż zasada ta nie jest stosowana w przypadku przedstawicielstw zagranicznych linii lotniczych oraz jednostek oświatowych.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE