Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Bez podwyżek cen gazu i energii w styczniu

Turcja: Bez podwyżek cen gazu i energii w styczniu

Minister energii i zasobów naturalnych, Taner Yıldız, odpowiedział na obawy dotyczące podwyżek energii w poniedziałek, ogłaszając, że nie będzie podwyżki cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w styczniu.

Po spotkaniu z premierem Recepem Tayyipem Erdoğanem, dotyczącym cen energii, poinformował prasę, że nie będzie podwyżek z powodu zbliżających się złych warunków pogodowych, które mogłyby spowodować wzrost popytu. Ponieważ najgorszy miesiąc w zimie jest nadal przed Turkami, ludzie obawiają się, że złe warunki pogodowe i problemy z dostawcami spowodowałyby naturalny niedobór gazu, jak i wzrost cen.

Tymczasem rząd podwyższył ceny paliw przez weekend o 0,6 kuruszy, sprowadzając cenę do 4,65 lir tureckich (TL). Wzrost z 6 do 7 kuruszy doprowadził do wzrostu cen w Ankarze i Izmirze z 4,60 TL za litr 95 oktanowej benzyny bezołowiowej do 4,66 TL i 4,67 TL. Natomiast cena 95 oktanowego bezołowiowego gazu wzrosła z 4,59 TL za litr do 4,65 TL.

30 września został nałożony nowy podatek na paliwo, którego cena wzrosła do 4,83 TL, co spowodowało, że Turcja stała się krajem o najwyższej cenie paliwa na świecie. Tym samym przewyższała Norwegię, gdzie ceny paliw były najdroższe na świecie. Biorąc pod uwagę dzienny dochód przeciętnego Turka, który został oszacowany na około 21,33 dolarów w roku 2011, podczas gdy Norwegowie zarabiali średnio 272 dolarów na dzień, nie byłoby to rozsądne porównanie.

Ostatecznie 13 października, rząd obniżył ceny paliw trzy razy, a 1 listopada ceny spadły od 8 do 9 kuruszy.

 

Źródło: todayszaman.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE