Home / Gospodarka / Turcja: Bezrobocie największym problemem tureckiego społeczeństwa
Bezrobocie w Turcji - hurriyetdailynews.com

Turcja: Bezrobocie największym problemem tureckiego społeczeństwa

Blisko 60 proc. obywateli tureckich uważa bezrobocie za największy problem społeczny w kraju, wynika z raportu przeprowadzonego przez turecką Fundację Studiów Gospodarczych i Społecznych (TESEV).  W dalszej kolejności znalazły się korupcja (44 proc. respondentów) oraz zanieczyszczenie środowiska naturalnego (7 proc.).

O rosnącym wciąż bezrobociu pisaliśmy już w lutym 2015 r. na łamach balkanistyka.org (Rośnie bezrobocie w Turcji). Kolejne niepokojące dane przedstawił Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) na początku marca br. Stopa bezrobocia w 2014 r. wyniosła 9,9 proc., co oznacza, że wzrosła z 9,7 proc. w roku poprzednim. Liczba bezrobotnych w wieku 15+ w ubiegłym roku wyniosła 2,8 mln osób.

Stopa bezrobocia dla mężczyzn osiągnęła 9 proc. dla mężczyzn, 11,9 proc. dla kobiet, w grupie wiekowej 15-24 wniosła 17,9 proc., a grupie wiekowej 15-64 – 10,1 proc. Łączna liczba osób zatrudnionych w wieku 15+ przekroczyła 25,9 mln, a wskaźnik zatrudnienia wyniósł 45,5 proc. Wskaźnik zatrudnienia mężczyzn wyniósł 64,8 proc., a kobiet 26,7 proc. Spośród wszystkich zatrudnionych w 2014 r. 21,1 proc. to pracownicy sektora rolnego, 27,9 proc. sektora przemysłowego, a 51 proc. otrzymało pracę w sektorze usług. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w południowo-wschodniej Anatolii – 15,5 proc., a najniższą w północno-wschodniej Anatolii – 5,3 proc. W 2014 r. spośród wszystkich tureckich miast najwyższy poziom zatrudnienia był w Stambule (19,7 proc.), następnie w stolicy – Ankarze (6,9 proc) i Izmirze (5,8 proc.).

Według analityków głównymi przyczynami wzrostu bezrobocia było spowolnienie wzrostu gospodarczego i wzrost udziału w rynku pracy. Tempo wzrostu w Turcji w 2014 r. nie przekroczyło 3 proc. Turcja powinna dążyć do osiągnięcia wyższego współczynnika wzrostu gospodarczego, co można osiągnąć poprzez reformy strukturalne, a nie za pomocą tymczasowych rozwiązań polityki finansowej i monetarnej, podkreślił wicepremier Ali Babacan. Dodał również, że każdy wzrost eksportu pozytywnie przyczynia się do wzrostu gospodarczego kraju.

Innym ogromnym problemem na tureckim rynku pracy jest brak przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i wysoki współczynnik śmiertelnych wypadków w miejscach pracy. W ciągu ostatnich 2 dekad w wypadkach w miejscu pracy ucierpiało ponad 2 mln osób, poinformował minister pracy Faruk Çelik. W wypadkach, które wydarzyły się w latach 1992-2013, zginęło 24 tys. 559 pracowników. Turcja wielokrotnie była krytykowana za niski poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy i bierność w działaniu mającym na celu zapobieganie wypadkom w miejscu pracy, szczególnie w wyniku serii wypadków górniczych w ostatnich latach. Władze są powszechnie krytykowane za brak przeprowadzenia niezbędnych kontroli oraz wprowadzenia środków ostrożności chroniących pracowników. Liczba byłych pracowników, którzy zostali uprawnieni do renty po wypadkach w ciągu ostatnich 21 lat wynosi 46 tys. 358 osób. Powyższe statystyki ujmują wyłącznie osoby zarejestrowane w systemie ubezpieczenia społecznego.

Przedstawiciele Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) nie kryją swojego niezadowolenia z rządów Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Oskarżają ich o wprowadzenie „niewolnictwa” w miejscu pracy. Gürkut Acar stwierdził, że większość pracowników jest zmuszona do pracy za płacę minimalną, bez związków zawodowych i bezpieczeństwa na swoim stanowisku.

Źródło: hurriyetdailynews.com (1), (2), (3), (4), tradingeconomics.com, dw.de

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE