Home / Polityka / Turcja: Bliżej członkostwa w Unii Europejskiej?

Turcja: Bliżej członkostwa w Unii Europejskiej?

Szwedzki ambasador w Turcji, Hakan Akesson, podkreślił, że Turcja jest ważna dla Unii Europejskiej zarówno finansowo, jak  i ekonomicznie. Ponadto jest bardzo blisko zostania członkiem organizacji.

Akesson oznajmił, że w ostatniej dekadzie Turcja poczyniła znaczne reformy i nadal wdraża nowe, co ma wpływ na proces przystąpienia do organizacji. Zwrócił szczególną uwagę na działania podjęte w trakcie przygotowywania nowej konstytucji, ważne także dla Turcji na drodze do członkostwa w UE. Akesson dodał, że Turcja jest istotna dla UE w zakresie polityki i gospodarki. „W związku z tym Unia potrzebuje Turcji, a Turcja potrzebuje Unii.”

Powiedział również, że Szwecja wspiera turecką kandydaturę  i oświadczył, iż proces Turcji do bycia członkiem w UE rozpoczął się w 2005 roku. Należy patrzeć w przyszłość i starać się, aby zakończyć ten proces pomyślnie. Turcja przygotowuje się do członkostwa w UE i musi spełnić również inne warunki, żeby uzyskać członkostwo. Jedną z najważniejszych reform są prace nad nową konstytucją. Jej członkostwo przyniesie wiele korzyści. Zakończenie procesu jest uzależnione od nowych reform i wysiłków władzy. Należy wspierać zmiany w tureckim systemie i mieć nadzieję, że proces zakończy się w krótkim czasie. Turcja wiele znaczy dla UE, zarówno politycznie, jak i gospodarczo.

Akesson powiedział, że demokracja, prawa człowieka i nadrzędność prawa to wspólne wartości krajów członkowskich UE. Dodał, iż „obecnie istnieje ogromna populacja muzułmanów w Unii. Dlatego też wspólne wartości państw unijnych nie powinny być skorelowane z religią”.

 

Źródło: turkishweekly.net

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE