Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Boom gospodarczy w południowo-wschodnim regionie kraju
turecki eksport

Turcja: Boom gospodarczy w południowo-wschodnim regionie kraju

Tureckie starania o zakończenie konfliktu z PKK, która w 1983 roku chwyciła za broń, aby utworzyć osobne, kurdyjskie państwo w południowo-wschodniej części kraju, doprowadziły do boomu gospodarczego. W tamtym czasie wielu mieszkańców opuściło swoje wioski z powodu walk w regionie, lecz teraz zaczynają wracać do domów, głównie dzięki wsparciu ze strony rządu. Pomoc finansowa w wysokości 45 miliona lir została przydzielona prowincji Diyarbakir, Batman i Siirt.

Ustanowienie ram prawnych dla procesu pojednania, który rozpoczął się pomiędzy Ankarą a Kurdami w 2013 roku, polegało na przeforsowaniu przez parlament „kurdyjskiej ustawy” (w lipcu 2014 roku), a także powzięciu przez rząd kroków gospodarczych. Minister ds. rozwoju Turcji, Cevdet Yılmaz, mówiąc tureckiej gazecie Sabah o najnowszych wydarzeniach gospodarczych w regionie, podkreślił, że po zawarciu porozumienia o zawieszeniu broni i po zakończeniu starć, dobry wizerunek Turcji na świecie zostanie przywrócony. Turcja zmarnowała ogromne ilości zasobów (nie sprecyzował o jakie zasoby mu chodziło, przypuszczalnie o każdy rodzaj: ludzkie, gospodarcze, itd.) w ciągu ostatnich 30 lat,  do przywrócenia pokoju w regionie, co zaburzyło jej obraz na arenie międzynarodowej. Yılmaz dodał, że oprócz kosztów i utraconych ludzkich istnień, region pozostawał słabo rozwinięty, gdyż inwestorzy omijali tę część Anatolii, a wykwalifikowany personel odmawiał przyjmowania tam jakichkolwiek ofert pracy.

Wraz z zawieszeniem broni, środki pomocy będą kierowane dla tego regionu, nastąpi zwiększenie inwestycji, rozwój, postęp technologiczny  i wykwalifikowani pracownicy znajdą tam zatrudnienie. „Wkraczamy w nową erę, ponieważ przemoc ustaje,” powiedział Yılmaz. „Dokonaliśmy dużych inwestycji w infrastrukturę w ciągu ostatnich kilku lat, począwszy od portów lotniczych po szpitale,” powiedział polityk. „Różne regionalne polityki motywacyjne zostały opracowane i kiedy pokój całkowicie zapanuje, region będzie szybko rozwijać się gospodarczo. Mimo, że proces ten nie jest kompletny, jesteśmy świadkami wzrostu działań inwestycyjnych, handlowych i turystycznych. Zorganizowane strefy przemysłowe są niemal pełne”, dodał minister.

Potencjał regionu został ignorowany przez ostatnie 30 lat z powodu strachu. Kurdyjski proces pojednania nie tylko przyniesie pokój i dobrobyt, ale także stworzy dogodne warunki dla całego społeczeństwa, a nie tylko obywateli kurdyjskich, stwierdził Yılmaz. Powiedział też, że rząd opracował szereg projektów wsparcia społecznego, ale przebudowa w regionie będzie wymagała czasu. „Proces znacznie poprawi cele wyznaczone na 2023 r., które nie mogą być zrealizowane jedynie w Ankarze i Stambule, ale też w innych rejonach Turcji”, skwitował polityk. Kiedy Turcja raz a dobrze pozbędzie się takich problemów, będzie rozwijać się szybciej,” stwierdził minister i dodał, że zostanie stworzone bezpieczne środowisko dla sektora prywatnego. „Oprócz różnych marginalnych środowisk, prawie całe społeczeństwo popiera ten proces, w tym wyborcy partii AKP i pro-kurdyjskiej HDP. Każdy chce pokojowego otoczenia. Premier Recep Tayyip Erdoğan nadal będzie wspierać proces, ale już w fotelu prezydenta”, zauważył Yılmaz.

Inicjatywy, które nie są nadal zakończone w ramach zmienionego planu działania GAP (wielosektorowy projekt rozwoju) zostaną doprowadzone do końca w roku 2018. Ponadto będą podejmowane nowe projekty w celu poprawy rozwoju społeczno-gospodarczego. Yılmaz powiedział także, że nie znajdą miejsca projekty mające na celu rozwiązanie problemów społecznych i zwiększenia współpracy, takich jak 700 000 lir w finansowaniu, które zostaną dostarczone do produkcji energii elektrycznej ze starych opon w Erzincan i 706 tysięcy lir do produkcji nieprzezroczystego szkła w Sanliurfa.

Wzrost eksportu

Wschodnia Anatolia ma najniższe wskaźniki eksportu – 716.2 miliony dolarów – ale stała się regionem, który zwiększył eksport o 18 procent. Według danych opublikowanych przez południowo-wschodnią Unię Eksporterów Anatolii, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku eksport w regionie został wyceniony na 4,53 miliardów dolarów. Eksport do krajów UE z południowo-wschodniej Anatolii wzrósł o 16 procent, a eksport do krajów bliskowschodnich o 1 procent w pierwszych sześciu miesiącach roku.

Źródła: dailysabah.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE