Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Boom inwestycyjny w sektorze chemicznym

Turcja: Boom inwestycyjny w sektorze chemicznym

Turecki sektor chemiczny przyciąga do siebie coraz więcej zagranicznych inwestorów. Na mapie partnerów inwestycyjnych Turcji ukazał się Advanced Petrochemical (APPC) petrochemiczny gigant, druga najszybciej rozwijająca się firma Arabii Saudyjskiej z główną siedzibą w przemysłowym mieście Al-Dżubajl. APPC po zawarciu porozumienia z tureckim partnerem planuje budowę zakładów, w których w 2015 r. ruszy produkcja polipropylenu znajdującego szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle włókienniczym, motoryzacyjnym. Arabska spółka poinformowała, że będzie to jej największy dotychczas zagraniczny projekt inwestycyjny.

Pod koniec 2011 r. światowy indyjski koncern Aditya Birla Group działający w różnych sektorach, posiadający 35 mld USD obrotów i zatrudniający ponad 133 tys. pracowników w 36 różnych krajach, postanowił zainwestować 510 mln USD w budowę zakładów produkujących włókno staplowe z wiskozy (VSF). Zakłady powstaną do końca 2014 r. w strefie przemysłowej miasta Adany (płd. Turcja), stworzą 550 miejsc pracy, a ich roczną zdolność produkcyjną szacuje się na 180 tys. ton, z czego 20 proc. będzie przeznaczone na eksport. Inwestycja umocni turecki potencjał produkcyjny włókien chemicznych i zaspokoi zapotrzebowanie krajowe na VSF. Turcja jest jednym z największych konsumentów tego surowca na świecie. Z kolei poprzez znaczący udział VSF w eksporcie, w dużej mierze zredukuje się deficyt na rachunku bieżącym.

Również na koniec 2011 r. turecka Aksa Akrilik Kimya podpisała z Dow Europe porozumienie o wspólnej inwestycji (z obustronnym udziałem po 50 proc.) o łącznej wartości 1 mln USD na rozbudowę zakładu produkcji włókna węglowego w Yalova (zach. Turcja), z kolei amerykańska firma Huntsman zakupiła turecką firmę Emka Kimya zajmującą się produkcją poliuretanów i mieszanek poliuretanowych z MDI.
(enerjidergi.com)

 

Opracowała: Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE