Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Boom w handlu elektronicznym

Turcja: Boom w handlu elektronicznym

Wraz ze zwiększonym dostępem do szerokopasmowego Internetu i potrojeniem dochodu przypadającego na 1 mieszkańca w ciągu ostatniego 10-lecia, w Turcji obserwuje się dynamiczny rozwój sektora e-commerce. W kraju jest obecnie ok. 50 mln internautów, głównie ludzi młodych, którzy posiadają dużą wiedzę techniczną. Boom na handel w sieci w ostatnich latach przyniósł obroty w wysokości 22,8 mld TRY w 2011 r., osiągając 50% tempo wzrostu w 2010 r.

Sektor e-commerce otrzyma dodatkowy impuls wraz z wejściem w życie nowego Kodeksu, które nastąpi w styczniu 2013 r., twierdzi przewodniczący przemysłowego stowarzyszenia sklepów i przedsiębiorców internetowych (ETICAD) Ercüment Erdem.

– Według najnowszych danych tylko 4% użytkowników internetu robi zakupy online. Wskaźnik ten wyniesie 25% w krótkim okresie czasu i obroty w handlu internetowym wyniosą 250 mld TRY w ciągu najbliższych 3 lat – dodał Erdem. Swoją prognozę opiera na imponujących wskaźnikach wzrostu w ciągu ostatnich 5 lat.

W Turcji istnieje ponad 10 tys. firm, prowadzących swoją działalność w internecie.

Źródło: sabah.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE