Home / Społeczeństwo / Turcja: Bośniacka kultura w Anatolii

Turcja: Bośniacka kultura w Anatolii

Bośniaccy muzułmanie, zwani również Boszniacy, którzy wiele lat temu wyemigrowali do Turcji i osiedlili się w Kayadibi, wiosce położonej w regionie Zara należącym do prowincji Sivas w Środkowej Anatolii, w dalszym ciągu pielęgnują swoją bośniacką kulturę.

Wieś położona 105 km od miasta Sivas oraz 35 km od Zary liczy 28 gospodarstw, a każdy z mieszkańców w wieku od 7 do 70 lat posługuje się językiem bośniackim. Ponadto, jako ich gość można skosztować potraw tradycyjnej kuchni bośniackiej, a podczas uroczystości organizowanych w mieście zobaczyć w tradycyjnych strojach.

Mieszkańcy Kayadibi to imigranci z byłej Jugosławii, a ich przodkowie przybyli na te ziemie w 1924 roku, wynika z informacji jakie przekazał reprezentujący wieś Vedat Çelebi.

Od tamtej pory kontynuujemy naszą tradycję we wsi, zachowaliśmy naszą kulturę, tradycyjną kuchnię, ubiór i język – powiedział Çelebi.

W Kayadibi Boszniaków osiedlił twórca i założyciel Republiki Tureckiej, Mustafa Kemal Atatürk, tuż po jej utworzeniu. Pomimo faktu, iż w rejestrach liczba mieszkańców wsi sięgająca 1 tys., to jednak ze względu na dużą migrację do Stambułu obecnie we wsi mieszka zaledwie 100 osób.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE