Home / Bośnia i Hercegowina / Turcja: Bośniacy z misją muzyczną w Stambule
DK-PromoPhoto-Press-W1280px-1024x768

Turcja: Bośniacy z misją muzyczną w Stambule

Pobudzanie świadomości politycznej i zachęcanie do aktywnego udziału w życiu publicznym to główna misja bośniackiego zespołu muzycznego Dubioza Kolektiv. Grupa wystąpiła gościnnie w ubiegłym tygodniu na zorganizowanym w Stambule Shining Stars Festival.

Zespół tworzy muzykę stanowiącą mieszankę reggae, dub, hip hopu, folkloru bośniackiego i rocka. Znany jest ze swoich tekstów promujących pokój i tolerancję, a krytykujących nacjonalizm i niesprawiedliwość. By zwrócić uwagę władzy organizuje protesty, koncerty i spotkania poświęcone sprawom politycznym.

Naszym celem nie było nigdy stanie się gwiazdami rocka – powiedział Brano Jakubović, dj i klawiszowiec zespołu. Podkreślił, że jeszcze kilkanaście lat temu Bośniacy, w szczególności młodzi ludzie, byli zupełnie apolityczni. Nie wiedzieli nawet kto jest szefem rządu w ich kraju. Grupa chce zwiększyć zaangażowanie obywateli w sprawy publiczne poprzez teksty swoich piosenek. Młodzi ludzie mogą przyjść na koncert i wyrażając siebie poprzez muzykę mogą równocześnie zacząć przyzwyczajać się do polityki. Z czasem będą coraz głośniej domagać się swoich praw i uświadamiać sobie, co należy zrobić, by mieć lepsze życie – dodał Jakubović.

Według członka zespołu zarówno Bośniacy jak i Turcy mają ogromną cierpliwość i niespożytkowane pokłady energii. Porównał on manifestacje w obronie Parku Gezi do ostatnich protestów w Sarajewie i Tuzli.

Również państwowe media w obu państwach podobnie podeszły do relacji z trwających protestów. Podczas gdy turecka telewizja w decydujących momentach transmitowała film dokumentalny o pingwinach, bośniacka główna stacja puściła turecki serial „Wspaniały Sulejman”. Każdy kraj ma swoje własne pingwiny – zauważył Jakubović.

Muzycy z Dubioza Kolektiv są znani m.in. z wystąpienia w 2008 r. przed bośniackim parlamentem, kiedy grając piosenki ze swojego najnowszego albumu „Firma Illegal” chcieli zwrócić uwagę na korupcję w rządzie. Zadaniem zespołu jest także mobilizacja młodych ludzi do oddania głosu w wyborach. W tym celu, w 2010 r., grupa wyruszyła w trasę koncertową po większych miastach Bośni.

Muzyka okazała się ważna także podczas protestów w obronie Parku Gezi. Piosenki skomponowane specjalnie na tę okoliczność wpłynęły na ludzi, by mogli lepiej zrozumieć to, co się dzieje wokół. Görkem Baharoğlu, turecki muzyk, dodał – bez muzyki przekazanie politycznej wiadomości skutkuje prawie w ten sam sposób co zmuszenie ludzi do słuchania dźwięków z telewizora i pytanie później o opinie na temat obrazu.

Źródło: turkey.setimes.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE