Home / Polityka / Turcja: Brak nawet częściowej wolności prasy
Wolnośc prasy 2014

Turcja: Brak nawet częściowej wolności prasy

Turcja została zdegradowana na liście krajów określanych jako „częściowo wolne” do kategorii krajów „nie będących wolnymi”, według najnowszego raportu US think tank Freedom House.

Raport, zatytułowany „Wolność prasy 2014″ stwierdza, że wolność prasy globalnej w 2013 roku spadła do najniższego poziomu od ponad dziesięciu lat, a nadzieje podniesione przez arabską wiosnę zostały dodatkowo przerwane przez konflikty w Egipcie, Libii i Jordanii, jak również w Turcji, Ukrainie i wielu krajach Afryki Wschodniej. Głównym powodem regresji była kontrola m.in. wiadomości przez poszczególne rządy autorytarne. Raport sugeruje, że pozytywne zmiany zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, zostały zatrzymane przez działania władzy, a dominujące tendencje zostały odzwierciedlone w niepowodzeniach w zakresie ustawodawstwa. Turcja, która była 117. w ubiegłorocznym raporcie, spadła na 134 miejsce. Znaczny spadek w rankingu odnotowała też Republika Środkowej Afryki, Egipt, Grecja, Jordania, Kenia, Mozambik, Czarnogóra, Tanzania i Uganda.

Największa zmiana liczbowa w Europie dotyczy właśnie Turcji, która w rankingu otrzymała 62 punkty i tym samym zakwalifikowała się do kategorii państw, w której nie ma wolności prasy. Konstytucyjne gwarancje wolności prasy i wypowiedzi są tylko częściowo przestrzegane w praktyce, zwłaszcza w kontekście rygorystycznych przepisów kodeksu karnego i ustawy antyterrorystycznej. Turcja pozostaje wiodącą na świecie „ więzienną strażniczką dziennikarzy”. W 2013 r., 40 dziennikarzy przebywało za kratkami, według Komitetu Obrony Dziennikarzy.

Freedom House podkreślił, że dziennikarze uczestniczący w prostesach w Gezi Parku byli nękani, a dziesiątki zwolniono lub zmuszono do dymisji ze względu na ich zainteresowanie sprawami, takimi jak negocjacje między rządem tureckim i zakazaną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Raport wskazał na bliskie więzi rządu z właścicielami stacji radiowych, gazet ( w ogóle szeroko pojętych mediów) i presję, jaką wywierali oni na dziennikarzach.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE