Home / Polityka / Turcja: Brak obaw do niepokoju w związku z dochodzeniem w sprawie korupcji
Mevlüt Çavuşoğlu

Turcja: Brak obaw do niepokoju w związku z dochodzeniem w sprawie korupcji

Turecki minister ds. spraw UE i główny negocjator w sprawie przystąpienia Turcji do tej organizacji, Mevlüt Çavuşoğlu wezwał „blok 28 państw” aby nie przedstawiały „jednostronnego i niecierpliwego sprawozdania dotyczącego łapówek branych przez najwyższych urzędników państwowych za pośrednictwem mediów” i nalegał na zachowanie spokoju w sprawie korupcji. Çavuşoğlu na oficjalnym koncie na Twitterze napisał, że nikt nie powinien mieć żadnych obaw w związku z przestrzeganiem przez Turcję zasady rządów prawa i zobowiązań wynikających z procesu akcesyjnego.

UE wyraziła zaniepokojenie w związku z odpowiedzią rządu na ostatnie wydarzenia w Turcji i aferę wokół postępowania przeciwko prominentnym politykom. Sprawa bowiem dotyczy głośnych nazwisk krewnych i członków partii rządzącej. Sam Çavuşuğlu objął ministerialne stanowisko po Egemenie Bağış, który został odsunięty od swojej funkcji po rekonstrukcji gabinetu, 25 grudnia 2013 roku. Szczery Bağış był jednym z czterech ministrów uczestniczących w aferze korupcyjnej. Według doniesień mediów, związki Bağış z Rezą Zarrab (biznesmena azerskiego pochodzenia urodzonego w Iranie) były poddane kontroli. Zarrab został oskarżony o stworzenie „politycznego koła” aby pomagać w ukrywaniu nielegalnej sprzedaży złota do Iranu przez należący do państwa turecki bank Halkbank. Jednak nie zrezygnował ze swojego stanowiska, pomimo postawionych mu zarzutów, w przeciwieństwie do byłego ministra gospodarki, ministra spraw wewnętrznych oraz ministra środowiska, których synowie zostali zatrzymani w ramach postępowania w sprawie korupcji.

Rzecznik Komisji Europejskiej 08 stycznia powiedział, że ostatnie zmiany w Turcji są powodem do niepokoju. „Apelujemy do Turcji, kraju kandydującego, aby zobowiązała się do przestrzegania kryteriów politycznych związanych z akcesją do UE, w tym stosowania zasady państwa prawa i do podjęcia wszelkich niezbędnych środków aby rozwiązać polityczny problem jaki obecnie trapi ten kraj.” Çavuşoğlu z kolei dodał, że każdy powinien szanować trwający proces sądowy. „Należy unikać jednostronnych oświadczeń za pośrednictwem mediów w odniesieniu do trwających procedur prawnych.”

Zawirowania polityczne w Turcji wybuchły w połowie grudnia w związku z oskarżeniami o korupcję. Postawiono zarzuty synom trzech byłych ministrów i biznesmenów związanych z rządem Erdoğana. Rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) podkreślała, że przezwycięży problem, podczas gdy premier określił całą aferę „spiskiem mającą na celu obalenie jego 11-letniego rządu. Fala krytyki z powodu zwolnień w policji nie pomogły AKP, jak również ostatnie działania mające na celu zwiększenie kontroli nad sądownictwem.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE