Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: budowa nowej ściany wzdłuż granicy z Syrią
Ściana na granicy z Syrią - siradisi.haber.com

Turcja: budowa nowej ściany wzdłuż granicy z Syrią

Wysoka na cztery metry konstrukcja w południowo-wschodniej prowincji Gaziantep, w dzielnicy Karkamış ma na celu zmniejszenie liczby uchodźców nielegalnie przekraczających granicę.

Ściana obejmie jedynie niewielką część 900-kilometrowej granicy, jednakże ukazuje obawy Ankary w związku z falą przemocy napływającą z północnej Syrii. Turcja obiecała podtrzymać swą politykę „otwartych drzwi” dla tych, którzy uciekają przed walkami, ale od czasu do czasu zamykała je z powodu zatargów blisko granicy.

Uchodźcy, przemytnicy oraz rebelianci byli w stanie przekroczyć granicę niezauważeni na wielu odosobnionych terenach, rzucając Turcji nowe wyzwanie na polu bezpieczeństwa narodowego.

Budowa dwu-metrowej konstrukcji w październiku pomiędzy Nusaybin a Al-Kamiszli dalej na wschodzie wzdłuż granicy z Syrią przyniosła protesty po obu jej stronach, wywołując strajk głodowy w dzielnicy Şırnak.

Ponadto, Turcja zapowiedziała budowę ściany o 2,5-kilometrowej długości przy przejściu granicznym z Syrią, Cilvegözü w celu zapobiegania przemytom.

Źródła: hurriyetdailynews.com sondakika.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE