Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Budowa TANAP już w tym roku

Turcja: Budowa TANAP już w tym roku

tanap

W czasie wizyty w Bratysławie w dniu 6 lutego, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie spotkania ze słowackim szefem rządu, Robertem Fico, premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, powiedział, iż możliwe jest, aby już w tym roku rozpoczęły się prace techniczne przy budowie gazociągu TANAP (tur. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, ang. Trans Anatolian Natural Gas Pipeline Project).

Pierwsze dokumenty w sprawie inicjacji projektu podpisano w 2011 roku, a w czerwcu 2012 roku oficjalnie rozpoczęto tę azersko-turecką inicjatywę. Gazociąg TANAP, przez który ma być przesyłany gaz azerski z pokładów Shah Deniz 2 na Morzu Kaspijskim do Europy, wymusił rewizję wieloletnich planów związanych z budową gazociągu Nabucco. Brak konkretnych decyzji unijnych sprawił, iż inicjatywę w sprawie przesyłu i sprzedaży gazu przejął Azerbejdżan, który w porozumieniu z Turcją zainicjował budowę gazociągu TANAP. Fakty te wymusiły rewizję planów gazociągu europejskiego do skróconej postaci, tzw. Nabucco-West, rozpoczynającego się od granicy turecko-bułgarskiej i wiodącego poprzez Bułgarię, Rumunię, Węgry, do austriackiego Baumgartner.

Premier Erdoğan wyraził ubolewanie, iż nadal nie zapadły po stronie europejskiej kluczowe decyzje w sprawie projektu Nabucco-West.

Konsorcjum zarządzające eksploatacją Shah Deniz 2 nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie wyboru pomiędzy Nabucco-West a TAP (Trans Adriatic Pipeline) jako dalszych odcinków przesyłu azerskiego gazu do Europy.

Na terenie Turcji gazociąg rozpoczynałby się przy granicy gruzińsko-tureckiej w miejscowości Türkgöz, następnie przez Erzurum kierowałby się na Kayseri, Ankarę, przechodziłby w okolicach Eskişehir, następnie docierałby do cieśniny Dardanele i kierował się do Tracji. TANAP ma zostać zrealizowany w 4 etapach. Pierwszy etap zostałby ukończony w 2018 roku, następny w 2020, kolejne w 2023 i 2026 roku. Docelowo rocznie poprzez gazociąg ma być przesyłany gaz objętości 31 miliardów metrów sześciennych.

Źródła: ntvmsnbc.com, taraf.com.tr

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE