Home / Społeczeństwo / Turcja: „Byłem idiotą rodziny, ale otrzymałem Nagrodę Nobla …” – Orhan Pamuk

Turcja: „Byłem idiotą rodziny, ale otrzymałem Nagrodę Nobla …” – Orhan Pamuk

Pamuk_Muzeum.KiS.Turcja

Orhan Pamuk, turecki pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla, wyznał w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica”, iż ubolewa nad opóźnieniem z jakim zostało otwarte jego Muzeum Niewinności. Powieść Pamuka nosząca ten samy tytuł co nazwa muzeum została wydana w 2008 roku, natomiast otwarcie muzeum nastąpiło wiosną 2012 roku.

Zawsze chciałem aby muzeum zostało otwarte w dniu wydania książki – powiedział Pamuk, wskazując jednocześnie czynnik presji politycznej jako główny powód, który przyczynił się do opóźnienia otwarcia muzeum. Pomimo zwłoki w otwarciu obiektu autor wspomniał jednak, iż czuje satysfakcję ponieważ jego Muzeum Niewinności odwiedziło już bardzo dużo osób, a połowa z nich nawet nie przeczytała jeszcze powieści.

W tym samym wywiadzie Pamuk wspomniał także o swoim życiu prywatnym, rodzinie i pracy oraz niespełnionych ambicjach ojca, który chciał aby syn został inżynierem, podobnie jak większość członków rodziny.

Byłem idiotą rodziny, ale otrzymałem Nagrodę Nobla … [ale] nagroda ta nie zatrzyma mnie, w dalszym ciągu jest o czym pisać – oznajmił Pamuk.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE