Home / Bałkany / BiH / Turcja: Cengiz İnşaat zbuduje fragment autostrady w Bośni i Hercegowinie

Turcja: Cengiz İnşaat zbuduje fragment autostrady w Bośni i Hercegowinie

Turecka firma Cengiz İnşaat w poniedziałek podpisała umowę na budowę 5-kilometrowego odcinka autostrady pomiędzy miastami Suhodol i Tarčin w Bośni i Hercegowinie. Będzie to część 20-kilometrowej drogi biegnącej z północy na południe kraju.

Górzysta Bośnia posiada jedynie 40 km autostrad. W ciągu najbliższych 2 lat planuje zbudować kolejnych 30 km, jako część międzynarodowej drogi E73 łączącej Węgry z chorwackim portem w Ploče. Odcinek Suhodol- Tarčin, na południe od Sarajewa, jest jej najdroższym i najtrudniejszym fragmentem, gdyż 3,5 km będzie stanowił tunel. Koszt projektu to 115 mln EUR (146 mln USD). Sfinansowanie inwestycji zostało zabezpieczone przez pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który jest kluczowym wierzycielem bośniackich projektów infrastrukturalnych.

Prace mają się rozpocząć w ciągu miesiąca, a ich zakończenie jest planowane po upływie 28 miesięcy, powiedział na konferencji prasowej dyrektor państwowego przedsiębiorstwa autostrad w Bośni i Hercegowinie Ensad Karić.

Źródło: cumhuriyet.com, radiosrebrenik.ba, in.reuters.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE