Home / Gospodarka / Turcja chce zamknąć centra handlowe w niedziele i święta
Centra handlowe w Turcji - haber7.com

Turcja chce zamknąć centra handlowe w niedziele i święta

Proponowany projekt ustawy przedstawiony w parlamencie ma na celu zamknięcie centrów handlowych w niedziele i dni ustawowo wolne. Spowodował on zaskoczenie w branży, której przedstawiciele twierdzą, że taki ruch spowoduje straty w wysokości 24 mld TL w obrocie.

Informacja wywołała poruszenie w Stowarzyszeniu Inwestorów Centrów Handlowych, której prezes  Hulusi Belgü potwierdził, że 30 proc. swoich dochodów zawdzięczają działalności w niedziele. Obecnie roczne przychody galerii handlowych wynoszą 75 mld TL. Nie popiera on także zamknięcia sklepów w czasie oficjalnych świąt.

W myśl nowej ustawy w każdym centrum handlowym miałby się znaleźć pokój modlitwy i pokój do opieki nad dzieckiem. W dni powszednie centra byłyby otwarte od 10:30 do 20:30.

Celem ustawy jest ochrona małych przedsiębiorstw, które w związku z rosnącą liczbą wielkich centrów biznesowo-handlowych coraz częściej upadają. Przepisy mają nakazać przekazanie 10 proc. powierzchni galerii dla właścicieli małych firm. Jednak biorąc pod uwagę wysokie ceny czynszu w centrach handlowych jest mało prawdopodobne, że właściciele niewielkich przedsiębiorstw skorzystają z tej opcji.

W ciągu ostatnich 10 lat liczba rzemieślników i rzemieślniczych przedsiębiorstw w Turcji spadła z 3 mln do 1,5 mln. Są oni narażeni na nieuczciwą konkurencję i niesprawiedliwe praktyki handlowe.

Źródło: haber7.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE