Home / Polityka / Turcja: CHP w walce o władzę

Turcja: CHP w walce o władzę

Autorka: Julia Krajcarz

Wydarzenia ostatnich miesięcy w Turcji, naznaczone konfliktem z Syrią, nasilającymi się akcjami partyzantki kurdyjskiej oraz wieloma aktami terrorystycznymi, czekającymi nadal na wyjaśnienie, powodują, że opozycyjna partia CHP (Republikańska Partia Ludowa), będąca bezpośrednim spadkobiercą tradycji kemalistowskich, nie ustaje w krytyce wobec poczynań rządu, tworzonego przez członków partii AKP (Partia Sprawiedliwości i Rozwoju), na czele z premierem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Obok wyrażania rzeczywistej troski o bezpieczeństwo w kraju, CHP ma okazję odzyskać zaufanie wyborców, wykorzystując trudne momenty, jakich w ostatnim czasie niemało, w polityce zarówno wewnętrznej i zewnętrznej, prowadzonej przez obecny rząd.

W przeprowadzonym niedawno wywiadzie, poseł partii CHP, Murat Karayalçın, wyraził opinię, iż od 2009 roku rząd tworzony przez AKP, sięgał po bardzo wiele środków w walce z terroryzmem w kraju, lecz wszystkie zawiodły, a niedawne wypowiedzi prezydenta, Abdullaha Güla, iż „sprawy w Turcji mają się dobrze”, absolutnie nie pokrywają się z prawdą.

Karayalçın zapewnia, że jego partia jest gotowa do wspólnych dyskusji z przedstawicielami partii rządzącej, a także innych, na temat napiętej sytuacji w kraju, rosnącego poczucia utraty bezpieczeństwa i przede wszystkim środków do walki z aktami terroryzmu. Dodaje, że partia CHP jest gotowa poddać się krytyce współodpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Zastrzega, że jego wypowiedzi nie mają na celu tylko krytyki poczynań AKP, lecz przede wszystkim są wyrazem chęci zaradzenia obecnej sytuacji. Pomysłem CHP jest stworzenie wspólnej komisji pracującej w parlamencie, a także platformy ekspertów działających poza strukturami sejmowymi. Jak dotąd AKP nie odniosło się pozytywie do tych propozycji.

Poseł CHP uważa także, ze Turcja popełniła i nadal popełnia błąd, prowadząc taką, jak obecnie politykę wobec Syrii. Karayalçın zauważa, ze wielkim niebezpieczeństwem są obozy uchodźców, gdzie Syryjczycy mają prawo przeprowadzać szkolenia wojskowe. Dochodzi do sytuacji, w których bojownicy syryjscy przybywają na nocleg i posiłki do przygranicznych obozów w Turcji, skąd następnie przechodzą przez granicę do walki.

W ostatnich dniach kolejną okazją zdobycia przez CHP zaufania społecznego było wydarzenie związane ze zniknięciem posła partii AKP, z okręgu Hakkari, Abdülmecida Tarhana. Choć nadal nie wiadomo, w jakich okolicznościach zniknął poseł, to jednak CHP podjęła wątek o porwaniu dokonanym przez PKK (Partia Pracujących Kurdystanu). Brat porwanego miał zgłosić się właśnie do przedstawicieli CHP, aby pomagali w pertraktacjach z PKK i dopomogli w odnalezieniu Tarhana. Lider CHP, Kemal Kılıçdaroğlu, określił to wydarzenie jako dowód większego zaufania pokładanego w jego partii, niż nieudolnie rządzącej AKP. Na te oskarżenia wiceszef partii AKP, Hüseyin Çelik, odparł, iż przede wszystkim nie jest jasne czy poseł został porwany, bo brak świadków tego zdarzenia, i czy za jego zniknięciem stoi PKK.

Wobec propozycji partii AKP i MHP (Partia Ruchu Nacjonalistycznego) ustalenia następnych wyborów parlamentarnych na dzień 27 października 2013 roku, CHP, jako czołowa partia opozycyjna, sugerowała przesunięcie tej daty nawet na wiosnę 2013 roku, deklarując swoje bardzo dobrze przygotowanie do wyborów.

Źródła: cnnturk.com, ntvmsnbc.com 1, ntvmsnbc.com 2

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE