Home / Gospodarka / Turcja: Co dalej z budową tunelu Marmaray?
Marmaray - hurriyet.com.tr

Turcja: Co dalej z budową tunelu Marmaray?

Hiszpańska firma OHL spowolniła prace na drugim etapie realizacji projektu Marmaray w Stambule ze względu na znaczny wzrost kosztów. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku poprzedniego wykonawcy.

Umowa opiewająca na kwotę 815 mln EUR została podpisana w marcu 2007 r. przez konsorcjum: Alstom, Marubeni oraz Doğuş Holding. Po wykonaniu niewielkiej części prac została ona rozwiązana. Konsorcjum poinformowało, że koszty budowy tunelu znacznie przewyższały kwotę wyznaczoną w przetargu.

W wyniku nowej wyceny i kolejnym przetargu w 2011 r. kontrakt o wartości 932,8 mln EUR przy proporcjach udziału 70:30 przyznano spółce joint venture – hiszpańskiej firmie budowlanej OHL oraz Invesys Rail.

Ministerstwo Transportu w rozmowie przyznało, że prace nad realizacją projektu zostały tymczasowo wstrzymane, jednak firmy wkrótce będą kontynuowały budowę tunelu. Następnie w pisemnym oświadczeniu zaprzeczyło prawdziwości wcześniejszej informacji i utrzymało, że prace budowlane trwają.

Projekt obejmuje modernizację 63 km istniejącej linii kolejowej na europejskim i azjatyckim wybrzeżu, połączonych 14-kilometrowym tunelem pod Bosforem, tworząc 77-kilometrową kolej łączącą Gebze w północno-zachodniej prowincji Kocaeli z Halkalı. Trzecim elementem projektu jest ułożenie nowych torów wzdłuż całej trasy i całkowite odnowienie elektryfikacji i sygnalizacji świetlnej.

Na trasie powstanie 40 nowych i zmodernizowanych stacji, 2 centra kontroli i nowe place postojowe. Projekt jest wspierany przez Bank Rozwoju Rady Europy oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Urzędnicy tureckiego Ministerstwa Transportu zapewniają równocześnie, że przetarg został przeprowadzony zgodnie ze standardami UE.

Źródło: hurriyet.com.tr, memurlar.net

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE