Home / Bałkany / BiH / Coraz więcej tureckich studentów na Bałkanach
Burch - ibu.edu.ba

Coraz więcej tureckich studentów na Bałkanach

Liczba tureckich studentów na bałkańskich uczelniach wyższych wzrasta w szybkim tempie. W samym Sarajewie ponad 3 tys. Turków kształci się na uniwersytetach założonych przez inwestorów z ich kraju.

W Bośni i Hercegowinie (BiH) na publicznych uczelniach studiuje około 300 obywateli tureckich, a w prywatnych placówkach jest ich zdecydowanie więcej. W Macedonii tylko na 2 wydziałach Uniwersytetu w Strudze uczy się 282 Turków. Jak informuje Nazime Merko, rzecznik Uniwersytetu w Sztipie, liczba studentów z Turcji wzrosła o dwie trzecie w ciągu ostatnich 3 lat i obecnie na tamtejszym wydziale medycznym kształci się 230 osób. Pracownicy bośniackich i macedońskich uczelni twierdzą, że ta sytuacja ma pozytywny wpływ na kondycję ekonomiczną ich państw, gdzie studenci mieszkają i wydają pieniądze.

Niezwykle ważną inwestycją Turcji w tym regionie jest Międzynarodowy Uniwersytet w Sarajewie założony w 2003 roku. Obecnie studiuje na nim ok. 2000 studentów, pośród których 60% stanowią Turcy, a pozostałe 40% obywatele z państw bałkańskich, Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Rektor uczelni, Yücel Oğurlu, podkreślił, że dzięki temu poprawia się sytuacja ekonomiczna BiH. Dodał, że edukacja jest kluczowym sektorem ze względu na jej ekonomiczny i przemysłowy potencjał. Jedną z największych inwestycji w tym kraju jest też Międzynarodowy Uniwersytet Burch, na którym uczy się ok. 1000 studentów z 22 państw. Obie wspomniane uczelnie oferują możliwość pracy dla Bośniaków i obcokrajowców, a ze względu na wysokie zainteresowanie studiami wprowadzono także ułatwienia dla studentów. Zatrudniony został turecki personel, wprowadzono zajęcia w języku tureckim i angielskim,
a także możliwość nauki bałkańskich języków.

Z powodu limitów przyjęć na uczelniach w Turcji młodzi ludzie decydują się na wyjazd z kraju do państw bliskich geograficznie, kulturowo i historycznie. Studenci poszukują lepszych możliwości rozwoju, a dodatkową zaletą ich decyzji jest umacnianie relacji między Turcją i państwami Półwyspu Bałkańskiego. Jak twierdzi Muhammed Hadziabdic, wicerektor Międzynarodowego Uniwersytetu w Sarajewie, ważnym powodem, dla którego Turcy wybrali Bałkany jako miejsce do studiowania, jest także niższa cena czesnego niż na zachodzie Europy.

Macedonia i Turcja podpisały porozumienie o wzajemnym uznawaniu dyplomów, a także współpracy w dziedzinie badań naukowych, co świadczy o zacieśnianu więzów między tymi państwami. Minister edukacji Macedonii podkreślił, że obecnie ma miejsce zmiana postanowień porozumienia ze względu na reformę systemu edukacji zgodnie z założeniami procesu bolońskiego. Podobne porozumienie istnieje między Turcją i BiH, która dąży do stworzenia strategicznych dokumentów w dziedzinie współpracy naukowej.

Bałkańskie uczelnie zamierzają bardziej otworzyć się na zagranicznych studentów, w szczególności tureckich, i przewidują w przyszłości jeszcze większe zainteresowanie studiami w tych państwach.

Joanna Gajda

Źródło: setimes.com, worldbulletin.net

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE