Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Cudzoziemcy masowo opuszczają kraj

Turcja: Cudzoziemcy masowo opuszczają kraj

W związku z przyjęciem nowych przepisów wizowych, które wchodzą w życie z dniem 1 lutego, cudzoziemcy pracujący na terenie Republiki Tureckiej masowo opuszczają Turcję. Stambulski terminal autokarowy w Aksaray przeżywa prawdziwe oblężenie, ponieważ Gruzini i Ormianie spieszą się z wyjazdem, by uniknąć kar.
Nowe prawo znacznie utrudni pracę w Turcji tych osób, które nie posiadają oficjalnego pozwolenia na pobyt. Do momentu wprowadzenia regulacji cudzoziemcy, którym zbliżał się koniec ważności wizy przekraczali granicę, by zaraz potem z powrotem wjeżdżając na teren Turcji otrzymać kolejną, 90-cio dniową wizę. Od 1 lutego będzie to niemożliwe, gdyż według nowych przepisów, kolejną wizę turystyczną  będzie można otrzymać w odstępie trzech miesięcy.
Wyjątek stanowić będą Kirgizi, Gagauzi i Ormianie zatrudnieni do tej pory w charakterze pomocy domowej – większość z nich zajmuje się sprzątaniem, opieką nad dziećmi i starszymi osobami. Pracownicy Ci będą mogli zostać w Turcji pod warunkiem płacenia takich samych składek, co obywatele Turcji.
– Cudzoziemcy, którzy przyjadą do Turcji na wizie turystycznej i otrzymają pozwolenie na pracę, będą mogli wydłużyć swój pobyt w Turcji  na rok lub dłużej – powiedział turecki minister pracy, Faruk Çelik.
W takiej jednak sytuacji osoby te będą zobligowane do płacenia większej składki w związku z tym, iż będą mogły ubiegać się o pracę w  tym samym sektorze, co Turcy.
Ormianie pracujący w Turcji są więcej niż zaniepokojeni. Boją się, że w każdej chwili mogą zostać odesłani do domu. Część z nich twierdzi, że wdrażane prawo jest elementem tureckiej polityki odwetowej, za uznawanie w wielu państwach ludobójstwa na Ormianach w Turcji podczas I wojny światowej.

Tekst : hurriyetdailynews.com, tłum. i red. Karolina Pędich

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE