Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Dalsze poszukiwania ropy naftowej na Morzu Czarnym

Turcja: Dalsze poszukiwania ropy naftowej na Morzu Czarnym

Minister energetyki i zasobów naturalnych, Taner Yıldız, podał w czasie konferencji prasowej podczas spotkania zarządu Stowarzyszenia Dystrybutorów Energii (DERNEK), iż do poszukiwań ropy naftowej na tureckim obszarze Morza Czarnego zgłosił się kolejny koncern. Jednocześnie wyjaśnił, że wciąż zgłaszają się firmy zainteresowane także podjęciem poszukiwań ropy na obszarze Turcji, ale innym niż Morze Czarne. W tym momencie nie jest jednak możliwe publiczne wyjawienie nazwy zainteresowanej firmy. Minister dodał, że są prowadzone rozmowy w kwestii sformalizowania przedsięwzięcia z Turecką Korporacją Naftową (TPAO).

Chęć poszukiwań ropy wyrażona przez kolejny, międzynarodowy koncern energetyczny, budzi tureckie nadzieje na znalezienie własnych zasobów naftowych, co mogłoby w pewnym zakresie zmniejszyć uzależnienie Turcji od zagranicznych zakupów energii. Kolejna, chętna do poszukiwań firma to nadzieja, że jej eksperci, licząc się przecież z dużymi nakładami na poszukiwania, przewidują znalezienie na dnie Morza Czarnego pokładów ropy, a także zwiększa szanse na szybsze ich znalezienie.

Minister Yıldız zapowiada, iż Turcja nie będzie ustawać w poszukiwaniach ropy na obszarze mórz Czarnego i Śródziemnego.

Jak dotąd pod obszarem Morza Czarnego znaleziono pokłady gazu ziemnego, w pobliżu gór Strandża, w europejskiej części Turcji. Poszukiwania gazu na tym obszarze prowadzi TPAO, ale zamiar przeprowadzenia własnych sond wyraził także koncern Shell.

Obecnie Turcja importuje ropę naftową z 11, a gaz ziemny z 5 krajów.

Źródła: ntvmsnbc.com, denizhaber.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE