Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Dążenie do poprawy stosunków na Bliskim Wschodzie
stambuł - kosovain.eu

Turcja: Dążenie do poprawy stosunków na Bliskim Wschodzie

Turecki wicepremier Bulent Arnic powiedział w piątek, że różnice polityczne, zwłaszcza wynikające z nich problemy między Turcją i innymi krajami Bliskiego Wschodu, wkrótce zostaną rozwiązane.

„Muszę przyznać, że w ostatnich latach widocznie różnice polityczne ujawniły się wśród „czołowych bliskowschodnich krajów”. Polityk miał na myśli zwłaszcza rozbieżności w kwestii Syrii, Iraku, czy Egipcie. Słowa te padły na piątym Szczycie Bosforskim w Stambule. „Jednakże, jesteśmy przyjaciółmi i braćmi”, dodał, zwracając się do obecnych na spotkaniu biznesmenów i urzędników pochodzących głównie z krajów muzułmańskich.

Arnic wymienił grupę krajów Bliskiego Wschodu, w tym Syrię, Iran, Arabię Saudyjską, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Jordanię, i powiedział, że dobrze znane różnice są rozliczane w szybkim tempie.

Arnic wezwał również inwestorów i biznesmenów aby nie opierali się prowadzeniu działalności gospodarczej w Turcji, zważywszy na fakt, że relacje między wyżej wspomnianymi krajami mogą się tylko polepszyć. „Jeśli pośród wśród was, jest ktoś, kto opóźnia nawiązanie stosunków gospodarczych z Turcją, lub waha z nami pracować ze względu na postawę rządów i władz, nie martwcie się.”

Stanowisko Turcji w sprawie Egiptu jest jasne. Jest ona zdeklarowanym krytykiem obalenia pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta kraju, Muhammada Mursiego. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, z drugiej strony, popierają obecnego prezydenta Egiptu, Abdel al-Sisi Fattaha, byłego naczelnego dowódcę egipskiej armii, który doszedł do władzy w 2014 r.

Źródło: turkishpress.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE