Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: „Decyzje Unii Europejskiej nie są wiążące“

Turcja: „Decyzje Unii Europejskiej nie są wiążące“

Turecki minister energetyki i zasobów naturalnych, Taner Yıldız, odnosząc się do planów Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia embarga na ropę naftową dostarczaną przez Iran i wyrażając stanowisko Turcji w tej sprawie, powiedział:

– Dla Turcji wiążące są decyzję ONZ, a nie Unii Europejskiej. Ponadto my nie jesteśmy członkiem Unii. Decyzje polityczne Unii nas prawnie nie obowiązują, ani nie reprezentują. Podobnie jak decyzje polityczne Stanów Zjednoczonych.

Następnie dodał:

– Turcja swoje zapotrzebowanie na gaz ziemny realizuje poprzez dostawy z 5. krajów, a na ropę naftową – z 11. Niekiedy te liczby ulegają zmianom. Z tego powodu nieprzetworzona ropa, jaką sprowadzamy z Iranu, stanowi czasem ok. 40-45, a czasem aż 50 % całości pobieranego przez nas z zewnątrz tego surowca. Śledzimy na bieżąco rozwój wydarzeń. Oczywiście, jako że pobieramy ropę aż z 11 różnych krajów, nie będziemy przeżywać jakichkolwiek trudności z jej brakiem. Ale słowne deklaracje takich krajów, jak Wielka Brytania czy Francja, w imieniu Unii w związku z embargiem i odpowiedź Iranu w postaci nieznacznego zmniejszenia przesyłu tego surowca  powodują, że Turcja już teraz odczuwa niekorzystne zmiany w cenie irańskiej ropy.

Źródło: ntvmsnbc.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE