Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Deficyt na rachunku bieżącym powoli się zmniejsza

Turcja: Deficyt na rachunku bieżącym powoli się zmniejsza

deficyt - cnbce.com

Deficyt na rachunku bieżącym w Turcji zmniejszył się o 2% w styczniu br. w porównaniu do tego samego miesiąca w poprzednim roku, osiągając tym samym najniższy poziom od 26 miesięcy, wynika z danych ujawnionych przez Turecki Bank Centralny.

Deficyt zmniejszył się do 5,63 mld USD w styczniu z 5,73 mld USD rok temu. Jest to kwota nieco powyżej oczekiwań rynkowych, gdyż szacowano, że wyniesie on ok. 5,3 mld USD.

Wygląda na to, że po tureckim spowolnieniu gospodarczym i wzroście eksportu, w handlu zagranicznym nadszedł okres bilansowania.

Główną przyczyną dobrych wyników jeśli chodzi o deficyt na rachunku obrotów bieżących w styczniu jest wzrost eksportu towarów i usług, powiedział turecki minister gospodarki Zafer Çağlayan. Pozytywny wynik wskazuje na to, że biznesmeni w Turcji powinni przede wszystkim produkować wartość dodaną towarów i usług oraz sprzedawać je za granicą, aby osiągnąć 500 mld USD wartości eksportu.

Źródło: cnbce.comekonominingundemi.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE