Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Deputowany CHP porwany przez PKK

Turcja: Deputowany CHP porwany przez PKK

W niedzielę 12 sierpnia, około godziny 19, deputowany Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), Hüseyin Aygün, został uprowadzony przez członków Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Deputowany, a także dziennikarz Kadir Merkit i jego asystent, Deniz Tunç, wracali z wizyty w Ovacık w południowo-wschodniej Anatolii, gdy ich samochód został zatrzymany przez dwóch uzbrojonych bojowników PKK.

Z relacji pracującego dla dziennika ”Akşam” Kadira Merkita wynika, że dwóch członków PKK najpierw przez około 20 minut próbowało namówić Aygüna do dobrowolnego oddalenia się z nimi. W końcu jednak po bezskutecznych namowach mieli mu zagrozić śmiercią w razie odmowy pójścia z własnej woli.  Powiedzieli deputowanemu, że przez kilka dni będzie ich gościem, informując jednocześnie pozostałą dwójkę, że mogą swobodnie kontynuować podróż.

Zarówno prezydent, Abdullah Gül, jak i premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, potępili to wydarzenie w rozmowie z przewodniczącym CHP, Kemalem Kılıçdaroğlu. Wielu polityków tureckich wyraziło swoje opinie w tej sprawie podkreślając, że tego typu przemoc jest nie do przyjęcia i wyrażając nadzieje, że polityk zostanie w najbliższym czasie uwolniony. Akcja mająca na celu uwolnienie polityka z rąk terrorystów już się rozpoczęła.

Hüseyin Aygün, deputowany CHP z okręgu Tunceli, słynie ze swojej działalności na rzecz praw człowieka. Broni idei edukacji w języku ojczystym, nie tylko kurdyjskim, ale i arabskim, zazaki czy w językach Lazów. Nie boi się dotykać też tureckiego tematu tabu, odważne krytykując Atatürka.

Wzbudza wiele kontrowersji nawet w szeregach swojej własnej partii, której członkowie niejednokrotnie wnosili o jego wydalenie z szeregów CHP.

 

Źródło: hurriyet.com.tr

About Karolina Pedich

KOMENTARZE