Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Doğan Holding powraca na rynek energetyczny

Turcja: Doğan Holding powraca na rynek energetyczny

Należąca do holdingu Doğan firma Doğan Enerji, podpisała z Arista Yatırım porozumienie w sprawie nabycia 60 % udziału w posiadaniu sieci stacji benzynowych Full Petrol. W ten sposób Doğan powraca na rynek energetyczny w Turcji po chwilowej nieobecności, spowodowanej uprzednią sprzedażą pod koniec 2010 roku austriackiej grupie przetwórstwa ropy, OMV, stacji benzynowych Petrol Ofisi.

Transakcja przejęcia 60 % Full Petrol opiewała na wartość 109 milionów dolarów. Realizacja zakupu planowo ma być sfinalizowana 28 grudnia bieżącego roku.

Grupa Full, według danych z pierwszych 6 miesięcy 2012 roku posiadała aktywa wartości 692,3 milionów lir tureckich, natomiast jej dochody ze sprzedaży paliwa wynosiły 649,1 miliona lir. W pierwszej połowie roku była to najszybciej rozwijająca się marka na tureckim rynku paliwowym. Sieć posiada 54 stacje, z czego 35 jest przystosowanych do sprzedaży LPG, 5 terminali oraz 54 pojazdy do transportu paliwa. Udział grupy Full w tureckim rynku sprzedaży benzyny to 2,6 %.

W maju przyszłego roku zostanie ogłoszona decyzja w sprawie pozostałych 40 % udziałów ewentualnej sprzedaży grupy Full.

Holding Doğan jest potentatem tureckiego rynku mediów prasowych i telewizyjnych, a także finansów i przemysłu, dając zatrudnienie dla około 20 tysięcy osób.

Źródła: ntvmsnbc.com, lojiport.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE