Home / Społeczeństwo / Turcja: Drony będą monitorować wesela, żeby goście nie strzelali z broni
Fot. modernfarmer.com
Fot. modernfarmer.com

Turcja: Drony będą monitorować wesela, żeby goście nie strzelali z broni

Drony, czyli bezzałogowe statki latające, od wielu lat są używane w wojskowości. Od niedawna przybywa amatorów wykorzystywania ich do fotografii i kręcenia filmów. W prowincji Tokat w obszarze Morza Czarnego, drony mają zapobiegać używania broni podczas wesel.

W regionie Morza Czarnego strzały w niebo są tradycyjną formą świętowania, np. podczas wesel. W wielu gospodarstwach domowych trzyma się broń, także bez zezwolenia – używa się jej do celebrowania większych wydarzeń, ślubów, uroczystości po obrzezaniu chłopców, podczas wizyty gości. Niestety, ta osobliwa tradycja kosztowała już życie wielu osób, w tym dzieci, zwłaszcza w regionach wiejskich. Tradycja wystrzałów w górę, niekiedy po alkoholu, bywa tragiczna w skutkach.

Stąd nietypowy pomysł urzędników z miasta Erbaa w prowincji Tokat. Zakupiono tam dwa drony, które będą używane przez żandarmerię i policję, aby monitorować wesela.

Choć zarówno używanie broni, jak i fajerwerki na weselach są zabronione, nawet wysokie kary nie odstraszają mieszkańców regionu Morza Czarnego przed celebrowaniem tradycji. W tym roku, od stycznia do października, ukarano 77 osób, na prawie 15 tysięcy lir za używanie fajerwerków. Na weselach policja skonfiskowała 4 pistolety, 24 sztuki broni na ślepe naboje, 32 naboje i 5 karabinów.

Oprócz monitorowania wesel, nowe drony mogą być też używane do obserwacji lasów i wykrywania pożarów.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Małgorzata Rabenda

Doktorantka na wydziale nauk o komunikacji Uniwersytetu w Kocaeli. Pisze o Turcji na portalu Bałkanistyka (społeczeństwo, polityka), a życie w kraju minaretów przybliża czytelnikom bloga Rodzynki Sułtańskie. Podyskutuj na Twitterze: @rodzynki
KOMENTARZE