Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie

Turcja drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) przestawił dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Turcji w 2011 r. Turecka gospodarka osiągnęła 8,5-procentowy wzrost i zajęła drugie miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się gospodarczo państw na świecie. Na pierwszym miejscu uplasowały się Chiny z 9,2-procentowym wzrostem.

Turecki PKB w 2011 r. wyniósł 1,2 bln TYL (772,3 mld USD), podczas gdy dochód per capita osiągnął 10 tys. 444 USD. Największy wzrost odnotowano w sektorze handlu detalicznego oraz w budownictwie.

Jest to bardzo pozytywny wynik w porównaniu do innych krajów europejskich, które starają się osiągnąć przynajmniej 1-procentowy wzrost, powiedział wicepremier Turcji Ali Babacan.

Wyniki jakie osiągnęła Turcja w 2011 r. pokazują, że choć nastąpiło spowolnienie wzrostu konsumpcji, na której głównie opiera się turecka gospodarka, oraz inwestycji w kraju, to rozwój handlu zagranicznego przyczynił się do znacznego postępu, stwierdził minister finansów Turcji Mehmet Şimşek.

Źródło: hurriyet.com.tr, ekonomi.bugun.com.tr, aa.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE