Home / Polityka / Turcja: Dwie główne opozycyjne partie rozpoczęły kampanię prezydencką
presidential campaign

Turcja: Dwie główne opozycyjne partie rozpoczęły kampanię prezydencką

Ekmeleddin İhsanoğlu, wspólny kandydat na prezydenta Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) i ruchu Nacjonalistycznego (MHP), rozpoczął oficjalną kampanię w dniu 30 czerwca, odwiedzając Anıtkabir, gdzie założyciel republiki tureckiej, Mustafa Kemal Atatürk został pochowany. „Oświadczam obywatelom tureckim, że będę podążał i ulepszał wartości Republiki” – napisał polityk w swojej książce. İhsanoğlu wyraźnie nawiązuje do wartości jakimi kierował się Atatürk. Jego program polityczny zawiera wiele elementów zaczerpniętych od Ojca Turków.

Według kandydata na prezydenta, Turcja musi podążać za ideą „Pokój w domu i pokój na świecie”.* W tych dniach bardziej niż kiedykolwiek powinno nam zależeć na utrzymaniu i zapewnieniu spokoju społecznego – powiedział polityk. Ma to istotne znaczenie dla dobrobytu Turcji. İhsanoğlu odwiedził również grobowiec Ismet Inonu, Konfederacji Związków Zawodowych (turecki TÜRK-IS), Konfederacji tureckich Kupców i Rzemieślników (TESK) i Związku Izb i Giełdy Turcji (TOBB).

*od Autorki: “peace at home [and] peace in the world” – słynne powiedzenie związane z założycielem Tureckiej Republiki, Ataturkiem, który kierował się tą ideą podczas rządzenia państwem.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE