Home / Kultura / Film / Turcja: Dynamiczny rozwój branży serialowej
dizi_cekim-jpg20140826153059

Turcja: Dynamiczny rozwój branży serialowej

Z raportu „Najbardziej kolorowy ekran na świecie: branża serialowa w Turcji” przygotowanego przez firmę Deloitte można wyciągnąć ciekawe wnioski na temat tureckiego przemysłu serialowego, przyzwyczajeń widzów, obrotów firm produkcyjnych i udziału przemysłu serialowego w gospodarce kraju. Przychody z eksportu tureckich seriali, które w 2008 roku wynosiły 10 mln, w ostatnim roku sięgnęły 150 mln dolarów. Według raportu widzowie oglądają telewizję średnio 3,9 godziny w ciągu dnia. To nieco mniej niż w 2008 roku, kiedy statystyki pokazywały 4,4 godziny dziennie, chociaż Turcja wciąż znajduje się ponad średnią państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (3,5 godziny). Mimo że od 2009 roku nastąpił 30-procentowy wzrost inwestycji w reklamę cyfrową to media nadal mają przewagę i wykazują 58% wzrostu, co pokazuje że kanały telewizyjne wciąż cieszą się popularnością.

Między 2013 i 2014 rokiem seriale oraz ich powtórki stanowiły 62,5% programów pokazywanych w godzinach największej oglądalności. Największą popularnością cieszyły się romanse. Na drugim miejscu uplasowały się teleturnieje i programy rozrywkowe, które stanowiły 17% czasu antenowego. Badania wykazały, że 60% tureckich seriali trwa średnio 120-180 minut. Istnieje tylko kilka programów trwających mniej niż 60 minut. Prognozy mówią, że w najbliższym czasie czas trwania programów telewizyjnych w Turcji nie skróci się ze względu na reklamy, które są ważnym źródłem dochodów.

Powtórki seriali i ich podsumowania są kolejnym źródłem zarobku dla firm produkcyjnych. Stanowią one 60% łącznego czasu emisji seriali, a nowe odcinki to 40%. Koszt produkcji jednego odcinka wacha się między 200 tys. a 700 tys.  dolarów i zależy od rodzaju programu, scenariusza oraz jego konkurencyjności.

Znaczna część tej kwoty jest wypłacana aktorom. W dużych produkcjach telewizyjnych pensje aktorów stanowią nawet 45% całego budżetu. Ze względu na wzrost popularności tureckich seriali i ich lepszą jakość sprzedaż każdego odcinka może dojść nawet do 200 tys. dolarów. W poprzednich latach było to zaledwie 500 dolarów za jeden odcinek. Ogólny dochód z eksportu tureckich seriali do krajów arabskich oraz na Bałkany wyniósł blisko 10 tys. dolarów w 2008 roku. Ze względu na podobieństwa kulturowe i bliskość geograficzną w ostatnich latach kwota ta wzrosła 15-krotnie. Dzięki wzrostowi popularności tureckich seriali zwiększyło się również zainteresowanie samą Turcją. W latach 2011-2013 liczba osób szukująca informacji w przeglądarkach internetowych na temat tego kraju wzrosła dwukrotnie.

Największym problemem dla stabilności firm produkujących seriale jest brak wsparcia ze strony rządu, duża konkurencja oraz rozwijająca się sieć internetowa. W chwili obecnej producenci kontynuują swoje projekty dzięki przychodom z udanych produkcji. W ciągu każdego sezonu prawie połowa z 70 nowych seriali przestaje być transmitowana ze względu na dużą konkurencję. W ciągu czterech ostatnich sezonów transmisji 22% nowych tytułów zostało zdjętych z anteny w ciągu pierwszych sześciu odcinków, a 29% zostało zatrzymanych w ciągu 12 odcinków. Widzowie nie chcą oglądać seriali bez wysokiej jakości montażu i profesjonalnej obsady.

Źródło: aa.com.tr

About Hanna Toboła

KOMENTARZE