Home / Polityka / Prawo / Turcja: „Dzieci – panny młode” we wschodniej części kraju
Turkish-child-bride-image-750x1024

Turcja: „Dzieci – panny młode” we wschodniej części kraju

Jedna trzecia małżeństw we wschodnich i południowo-wschodnich prowincjach dotyczy nieletnich narzeczonych, w znacznej części jest to wiek poniżej piętnastu lat – wykazały badania przeprowadzone przez organizację pozarządową KAMER, koncentrującą się na poprawie warunków i praw kobiet. Wyniki oparto na wywiadach z 60.tysięcy kobiet, w 23 prowincjach.

Wyłania się niepokojący obraz małżeństw zawieranych przez dzieci, szczególnie na obszarach wiejskich. Problem został nagłośniony po tragicznej śmierci kolejnej narzeczonej -dziecka w prowincji Siirt. Na pierwszych stronach gazet w całym kraju znalazła się informacja o zgonie dziewczynki, po tym jak urodziła swoje drugie dziecko*.

Władze cywilne powinny tak szybko, jak to możliwe zacząć współpracować z nauczycielami, imamami, żandarmerią i mukhtarsami (Mukhtaṣar – pojęcie odnosi się do zwięzłego podręcznika z rozprawami, traktatami prawnymi w kontekście islamu; cechuje je schludność i czystość obrazu.), w celu podniesienia świadomości w kwestii nieletnich narzeczonych. Środki zapobiegawcze muszą być przyjmowane w każdym województwie, powiecie (dystrykcie) i wsi – oznajmił w pisemnym oświadczeniu dyrektor oddziału KAMER, Esra Gürcan.

Wśród kobiet ankietowanych przez Kamer, 4711 wzięlo ślub w wieku 16 lub 17 lat w ciągu ostatnich 10 lat. Prawdopodobnie 2217 wstąpiło w związek małżeński w wieku pomiędzy 13 a 15 rokiem życia, a 54 były wydane za mąż w wieku 12 lat lub poniżej.

Odnosząc się do tej wstrząsającej historii o młodej dziewczynie z Siirt, Gürcan stwierdziła, że sprawa ta stanowiła wielki test praw kobiet i równości płci. „Jeśli mówimy o dziewczynie, która wyszła za mąż w wieku 11 lat, a zmarła mając 14 i pół roku, po urodzeniu dwójki dzieci, to powinien to być wstyd dla nas wszystkich”, powiedziała Gürcan, wzywając władze do przeprowadzenia szczegółowego dochodzenia. „Rodzina, która wydaje za mąż dziecko w wieku 11 lat, mężczyzna, który ją poślubia, przedwczesny poród – to wszystko powinno być kwestionowane.”

Ustawowy wiek do zawarcia małżeństwa w Turcji został niedawno podniesiony do 17 lat z 15 roku życia, ale wiele rodzin nadal zmienia datę urodzenia ich córki, aby mogły wyjść za mąż „legalnie”. Eksperci podkreślają, że przepisy są pozbawione siły perswazji i same w sobie nie wystarczają. Znaczenie podnoszenia świadomości w zakresie równości płci ma ogromne znaczenie.

* Kader Erten, 13-letnia nastolatka, została znaleziona martwa w domu, w prowincji Siirt w Pervari, w niedzielę, prawdopodobnie została zastrzelona. Erten, której drugie dziecko zmarło po przedwczesnym porodzie, wyszła za mąż w wieku 12 lat, na skutek zaaranżowanego małżeństwa. Urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 13 lat. Po tym jak jej rodzina doprowadziła do poślubienia Mehmeta Atak dwa lata temu, przeniosła się z rodzinnego domu w Çatak (dystrykt Van ) do wsi Düğümcüler (dystryk Siirt Pervari) żeby żyć z teściami. Z punktu widzenia prawa Atak i Erten nigdy nie byli małżeństwem. W rok po urodzeniu pierwszego dziecka, zaszła w ciążę po raz drugi. Jej mąż został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w dzielnicy Keşan w Edirne dwa miesiące temu. W niedzielę, młoda kobieta została znaleziona martwa w swoim pokoju w domu teściów. Ciało zostało wysłane do Rady Diyarbakir Medycyny Sądowej (ATK) żeby dokonać autopsji. Prokuratura w Pervari wszczęła śledztwo w sprawie podejrzanej śmierci młodej kobiety. Mąż Erten powiedział, że popadła w depresję po śmierci swojego dziecka, zamknęła się w swoim pokoju, a później popełniła samobójstwo. Chociaż jej data urodzenia w dowodzie osobistym figuruje jako 21 lipca 2000r., jej teściowie twierdzą, że dziewczyna miała więcej niż 14 lat. „Złożyliśmy wniosek do sądu domagając się kreślenia prawidłowego wieku, który można określić stosując test wieku kostnego. Nasza petycja jest wciąż przetwarzana”, powiedzieli.

Jeżeli chodzi o małżeństwo w Turcji, z prawniczego punktu widzenia wygląda to następująco. Małżeństwo jest dopuszczalne tylko między mężczyzną a kobietą. Nupturienci muszą mieć co najmniej 18 lat (jeśli jednak rozumieją postępowanie w sprawie, osoba od 16 roku życia może wstąpić w związek małżeński, ale tylko za zgodą rodzica lub opiekuna). Bliscy krewni nie mogą się poślubić. Poligamia nie jest akceptowana, monogamia jest podstawową zasadą prawa rodzinnego i mężczyzna będący już żonaty, nie może wziąć ślubu w Turcji. Kobiety, które były wcześniej w związku małżeńskim nie mogą ponownie wyjść za mąż, aż do 300 dni od daty unieważnienia tego małżeństwa. Uwaga: podczas gdy prawo to dotyczy wszystkich tureckich kobiet, nie jest stosowane wobec cudzoziemek. Osoby cierpiące na choroby psychiczne (oceniane przez specjalne organy) nie mogą wziąć ślubu.

Źródło: hurriyetdailynews.com, todayszaman.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE