Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Elektrownia w Akkuyu szansą dla krajowych inwestorów

Turcja: Elektrownia w Akkuyu szansą dla krajowych inwestorów

nukle

Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni atomowej w Turcji, w pobliżu miasta Mersin, w Akkuyu. Inwestycja ta jest także okazją dla krajowych przedsiębiorców do zaangażowania się w prace podwykonawcze przy budowie i urządzaniu elektrowni. Obecnie przedstawiciele elektrowni przygotowują raport oddziaływań ekologicznych inwestycji, który 21 maja 2013 roku zostanie oficjalnie przedstawiony w ministerstwie środowiska gospodarki przestrzennej. Prace projektowe inwestycji powinny zostać zamknięte do końca bieżącego roku. W pierwszym kwartale 2014 roku elektrownia powinna otrzymać oficjalne zezwolenie na budowę, a produkcja energii planowo rozpocznie się w 2020 roku.

Dyrektor generalny elektrowni, Alexander Superfin, poinformował, że budżet inwestycji to 20 miliardów dolarów. Duży udział w tym przedsięwzięciu, około 30-35%, mogą mieć firmy tureckie, z inwestycjami wartymi 7,5 miliarda dolarów. Będą to prace przy montażu, budowie oraz tworzenie różnego typu brygad wykonawczych. Udział w realizacji przedsięwzięcia to, w przyszłości, współudział w zyskach ze sprzedaży pozyskiwanej energii. Dyrektor Superfin wyjaśnił, że do przetargów mogą stawać zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne, a wybór współpartnerów będzie określony korzystnymi warunkami finansowymi.

W kwestii obaw dotyczących bezpieczeństwa wznoszenia elektrowni atomowych po katastrofie w japońskiej Fukushimie w marcu 2011 roku, Superfin zapewnił, że uaktualniono projekty dotyczące Akkuyu, wzmacniając zabezpieczenia zarówno przed skutkami trzęsienia ziemi, jak i fal tsunami oraz innego typu katastrof naturalnych i spowodowanych przez działalność człowieka. Celem przybliżenia społeczeństwu warunków budowy elektrowni w Akkuyu odbędzie się szereg prezentacji i seminariów w wielu miastach tureckich.

Źródła: ntvmsnbc.com, sondakikahaberleri.info.tr

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE