Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Energia słoneczna wykorzystana do nawadniania pól

Turcja: Energia słoneczna wykorzystana do nawadniania pól

Ministerstwo Rolnictwa w Turcji wspólnie z Instytutem Badań Rolnictwa w Południowo-wschodniej Anatolii wyprodukowało pompę służącą do nawadniania pól, zasilaną dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Urządzenie produkuje całą energię samodzielnie i ma dużą wydajność. Zdolne jest do wypompowania 70 ton wody w przeciągu godziny. Maksymalna odległość, na jaką może być nawadniane pole wynosi 170 m. Podczas korzystania z systemu nawadniania kropelkowego w zależności od sezonu i rodzaju produktu pompa jest w stanie zaopatrzyć w wodę 400 ha powierzchni. System został skonstruowany tak, by do wyprodukowania energii niezbędnej do funkcjonowania pompy, wystarczało promieniowanie słoneczne nawet w przypadku zachmurzenia. Dzięki takiemu zastosowaniu przemysł rolny na obszarze cierpiącym z powodu deficytu wody będzie miał szansę na lepszy rozwój.

 

Źródło: aa.com.tr, haberler.com

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE