Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Erdoğan oskarża społeczność międzynarodową

Turcja: Erdoğan oskarża społeczność międzynarodową

Społeczność międzynarodowa pokazuje zielone światło syryjskiemu prezydentowi Baszarowi al-Assadowi. Każdego dnia giną setki ludzkich istnień w jego kraju – powiedział dziś premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan.

Co według niego jest źródłem takiej postawy?

Jeśli będziemy czekać na to, co jeden lub dwa z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ powie w tej kwestii, to konsekwencje dla Syrii będą bardzo niebezpieczne – stwierdził Erdoğan podczas Światowego Forum w Stambule. Forum skupia polityków, naukowców, menedżerów, ekspertów, liderów organizacji pozarządowych, artystów, twórców i osobowości mediów z całego świata.

Turecki premier powiedział, że pomimo wszelkich wysiłków, Rada Bezpieczeństwa ONZ nie rozpatrzyła należycie zaistniałej sytuacji i nie dokonała bilansu ludzkiego dramatu, jaki trwa w Syrii w ciągu ostatnich 20 miesięcy. Ponad 30 tysięcy osób zginęło, 250 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy i uciekać, a około 100 tysięcy z nich jest teraz w Turcji.

Erdoğan skrytykował wspólnotę międzynarodową i Radę Bezpieczeństwa za niepodjęcie żadnych działań mających na celu poprawę sytuacji Syrii. ONZ, który był obserwatorem masakry setek tysięcy ludzi na Bałkanach 20 lat temu, charakteryzuje obecnie ten sam rodzaj ślepoty w kontekście Syrii. Według polityka, nie ma żadnych argumentów, które uzasadniałyby niesprawiedliwość oraz niemożność podjęcia działań. Podczas gdy dziesiątki setki ludzi giną co dzień w Syrii, dopóki są jeszcze ci, którzy myślą o tym, jakie zyski mogą uzyskać w związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie, społeczność międzynarodowa nie przestanie podnosić protestów.

Na koniec Erdoğan podkreślił, że niesprawiedliwość w wielu międzynarodowych organizacji, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, to zjawisko powszechne. Według niego nikt nie może twierdzić, że Rada Bezpieczeństwa ONZ jest oparta na sprawiedliwej strukturze. Dodał, iż ONZ powinno być zreformowane zgodnie z wymiarem sprawiedliwości, bowiem za sprawiedliwe nie można uznać podejmowanie decyzji dotyczących losów świata przez pięciu stałych członków ONZ.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

 

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE