Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Eskalacja napięcia po krytyce Ankary przez Waszyngton

Turcja: Eskalacja napięcia po krytyce Ankary przez Waszyngton

Napięcie między USA i Turcji rozgorzało po tym, jak ambasador Stanów Zjednoczonych w Ankarze oświadczył, że ostatnie krytyczne uwagi wysuwane przeciwko tureckiemu systemowi sądownictwa to nic nowego.

„Z naszego punktu widzenia nie jest to żadna nowość. Zawsze mieliśmy bardzo jasne stanowisko w tej kwestii, zarówno podczas nieoficjalnych, jak i publicznych spotkań”, powiedziapodczas konferencji prasowej w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Victoria Nuland. Sprawozdanie zostało opublikowane przez tureckim dziennku Hürriyet w piątek, 8 lutego.

„Ambasador Ricciardone tylko powtórzył to, co była sekretarz stanu Hillary Clinton już powiedziała, a ja jestem pewien, że sekretarz stanu John Kerry powie to samo, co wtedy, gdy tylko będzie miał możliwość wypowiedzenia się publicznie na ten temat,” dodała Nuland.

5 lutego Ricciardone skrytykował sądownictwo w Turcji za „długotrwałe tymczasowe aresztowania, uchybienia w stawianiu zarzutów oraz brak przejrzystości”. Ambasador USA miał również potępić Ankarę za uwięzienie dowódców i członków parlamentu i postawienie im niejasnych zarzutów.

W czwartek, 7 lutego, turecki wicepremier, Bekir Bozdağ, poinformował, że wezwał Ricciardone do zaprzestania ingerencji w krajowy system sądownictwa, mówiąc ambasadorom, iż należy trzymać się z dala od oceny, nie angażować się w wymiar sprawiedliwości Turcji i jej sprawy wewnętrzne.

Według źródeł dyplomatycznych, podsekretarz w tureckim ministerstwie spraw zagranicznych, Feridun Sınırlıoğlu, wyraził również niezadowolenie Ankary z uwag Ricciardone podczas niedawnego spotkania z wysłannikiem USA. Urzędnik służby dyplomatycznej powiedział po spotkaniu, że Ankara przekazała USA swoje stanowisko w tej sprawie oraz, że to nie powinno się więcej powtórzyć.

Tymczasem Ricciardone wysłał list do Hüseyina Çelika,  drugiej osoby w hierarchii z tureckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), oferując przeprosiny za swoje ostatnie wypowiedzi. Jednak ambasada USA zaprzeczyła, jakoby powstał taki raport.

 

Źródło: turkishnews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE