Home / Społeczeństwo / Turcja: Europejska Nagroda Artystyczna w Stambule

Turcja: Europejska Nagroda Artystyczna w Stambule

W rezultacie wspólnego projektu „41 29 İstanbul” i Sovereign Art Foundation wyłoniono 30 finalistów, wśród których aż 6 pochodzi z Turcji

Tegoroczny program w ramach kultury i sztuki w Stambule obejmuje swym zakresem znaczące wydarzenie jakim jest przyznanie Europejskiej Nagrody Artystycznej (Avrupa Sanat Ödülleri). Fundacja Sovereign Art Foundation, która jest jedną z najbardziej prestiżowych organizacji tego typu w Europie, bierze udział w projekcie o nazwie „41 29 İstanbul”, stąd decyzja mianowania Stambułu w tym roku gospodarzem tego wydarzenia.
„41 29 İstanbul” to fundacja sztuki powstała w Stambule, która za główny cel obrała sobie stworzenie własnej platformy poprzez długotrwałą współprace z międzynarodowymi fundacjami sztuki o światowej sławie i prestiżu. Jej założycielka Esra Nilgun Mirze wyjaśnia cel fundacji następująco:
– W Turcji dla młodych i dynamicznych artystów spotkanie z międzynarodowymi platformami i profesjonalnymi artystami nie zawsze jest prostym zadaniem. My natomiast chcemy im to ułatwić. Od półtora roku celem fundacji jest więc współpraca z Sovereign Art Foundation.
Głównym założeniem Sovereign Art Foundation jest podwyższenie rangi i wzrost popularności artystów na arenie międzynarodowej oraz umożliwianiu społeczeństwu spotkania z tymi spośród nich, których rzeczywisty talent i zdolności zostały potwierdzone przez profesjonalną radę wybiórczą. W związku z tą rywalizacją przewidziane są również nagrody, a całość wydarzeń będzie miała miejsce w Stambule. Mirze podkreśla także, iż dołoży wszelkich starań aby w następnym roku Stambuł ponownie został wybrany na gospodarza. Z tego punktu wiedzenia, tegoroczne doświadczenia będą pomocne w określeniu wspólnej przyszłości obydwu organizacji.
W projekcie mogą brać udział artyści z całego świata. Dla zwycięzcy wybranego z pośród 30 finalistów przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 25 tys. EUR. W tym roku swoje chęci do uczestniczenia w przedsięwzięciu zgłosiło prawie 300 artystów, w tym 28 z Turcji. Genco Gülan, Burak Delier, Cevdet Erek, Evren Karayel Gökkaya, Deniz Üstel oraz Gözde İlkin to 6 z nich, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału.

Wyroby wszystkich 30 finalistów zostaną wystawione na pokaz w Hasköy Yün İplik Fabrikası w dniach 22-29 listopada tego roku, w ramach wydarzeń artystyczno-kulturalnych, którym przewodzi Alber Eluaşvili. Ostatecznie dzieła zostaną wystawione na sprzedaż podczas aukcji dzieł sztuki, która nastąpi podczas uroczystej gali kończącej całość tegorocznego projektu.

Tekst: radikal.com.tr, tłum. i red. Monika Obojska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE