Home / Społeczeństwo / Turcja: Evliya Çelebi bohaterem nowego filmu dokumentalnego

Turcja: Evliya Çelebi bohaterem nowego filmu dokumentalnego

W ramach realizacji projektu o życiu sławnego XVII-wiecznego tureckiego podróżnika Evliyi Çelebiego nakręcono film dokumentalny, który został zaprezentowany w Stambule. Uroczystości związane z promocją filmu rozpoczął przemówieniem oraz prezentacja informacji na temat życia Çelebiego profesor Haluk Dursun.

Projekt zatytułowany „Pielgrzymka Evliyi Çelebiego” (Evliya Çelebi Hac Yolunda) został zapoczątkowany w 2011 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), jako część wydarzeń związanych z „Rokiem Evliyi Çelebiego”, ustanowionym w 400-setną rocznicę urodzin podróżnika.

Evliya Çelebi podróżował po terytorium całego Imperium Osmańskiego oraz sąsiadujących ziemiach przez ponad 40 lat. Swoją podróż rozpoczął w Stambule, po czym w 1640 roku wyruszył z miasta. Podczas podróży zapisywał informacje na temat struktury miast, panujących tradycji i obyczajów oraz kultury. Cały zbiór notatek i zapisów zatytułowany „Księga Podróży” (Seyahatnâme) tworzy kolekcję 10 tomów.

90-minutowy dokument o Çelebim, w którego postać wcielił się Sinan Albayrak, a wyreżyserował  Mustafa Akay, opowiada historię sprzed niemal 400 lat, spisaną w 9 tomie kolekcji.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE