Home / Polityka / Turcja: Facebook i Youtube zakazany?
Social Media Logotype Background

Turcja: Facebook i Youtube zakazany?

Jak donoszą tureckie media, jeżeli Erdoğan wygra nadchodzące wybory, istnieje prawdopodobieństwo, że w życie wejdzie zakaz używania portali społecznościowych, takich jak Facebook czy Youtube.

Premier obwinia przeciwników politycznych o prowadzenie nieczystej kampanii za pomocą internetowych portali. Turecki premier powiedział, że Facebook i YouTube mogą zostać zniesione po wyborach lokalnych, które odbędą sie pod koniec marca, po wycieku rzekomej rozmowy telefonicznej między nim a jego synem. Erdoğan twierdzi, że portale społecznościowe są wykorzystywane przez jego przeciwników politycznych, w szczególności przez tureckiego muzułmańskiego duchownego, Fethullaha Gülena, który, jak mówi, jest odpowiedzialny za „sfabrykowane” nagrania audio zamieszczonego w internecie, rzekomo ujawniającego korupcję w  kręgu politycznym premiera. „Nie zostawimy narodu na łasce YouTube’a i Facebooka,” powiedział Erdoğan w czwartkowym wywiadzie dla ATV.

Z kolei Gülen zaprzecza udziałowi w nagraniach i odrzuca zarzuty, że za pomocą sieci protegowanych próbuje wpływać na turecka politykę. Erdoğan twierdzi, że upublicznienie jego rzekomych rozmów jest częścią kampanii wyborczej opozycji i próbą zdyskredytowania zarówno jego jak i obecnego rządu.

W najnowszym nagraniu, które wyciekło w internecie późnym wieczorem w czwartek, Erdoğan sugeruje właścicielowi gazety Milliyet zwolnienie dwóch dziennikarzy będących autorami pierwszostronnicowego artykułu na temat rozmów pokojowych z Kurdami.

Żródło: theguradian.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE