Home / Polityka / Turcja: Fatma Şahin o polepszeniu sytuacji wykorzystywanych Turczynek

Turcja: Fatma Şahin o polepszeniu sytuacji wykorzystywanych Turczynek

Turecka minister ds. rodziny i polityki socjalnej, Fatma Şahin, w wypowiedzi na temat aktualnej sytuacji wykorzystywanych kobiet w Turcji mówiła o znacznym wzmocnieniu infrastruktury instytucjonalnej; służby są lepiej wyszkolone, zwiększyła się też liczba ośrodków dla poszkodowanych kobiet. W ciągu ostatnich 10 miesięcy ich liczba wzrosła do 20.

Wszystko wskazuje na to, że po wprowadzeniu zmian w prawie dotyczących ochrony rodziny i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pomocy w tej kwestii szuka oficjalnie więcej Turczynek. Została dla nich założona specjalna linia alarmowa. Ministerstwo jest również w trakcie wdrażania systemu tzw.” guzika alarmowego”, który będzie polegał na tym, że kobieta, która znajdzie się w niebezpieczeństwie będzie mogła z niego skorzystać i zostanie do niej wysłana pomoc. Takie urządzenia zostaną rozprowadzone decyzją sądu wśród kobiet, które mogą być narażone na akty przemocy. Będą one wyposażone w GPS, który szybko i sprawnie pozwoli na zlokalizowanie potencjalnej ofiary przemocy.  System zaprezentowano 18 października w Bursie.

Od czasu wprowadzenia nowych regulacji dotyczących ochrony rodziny oficjalną opieką jest objętych  znacznie więcej kobiet, a liczba zgonów spowodowanych przez przemoc domową zmniejszyła się. W 2011 roku oficjalnie zanotowano 98 zgonów będących konsekwencją przemocy rodzinnej, do 22 października  2012 roku natomiast ich liczba wyniosła 56.

Minister Şahin podkreśliła dane statystyczne: oficjalną ochroną objęto 4500 kobiet, a w sprawie ponad 29 tysięcy mężczyzn zostały podjęte przez sąd decyzje prewencyjne.  Minister promuje hasło „zero tolerancji dla przemocy”.

 

Źródło: fatmasahin.net, haberler.com, fatmasahin.net

About Karolina Pedich

KOMENTARZE