Home / Społeczeństwo / Turcja: Figurki lalek z kamienia symbolem Eskişehir

Turcja: Figurki lalek z kamienia symbolem Eskişehir

W całej Turcji wzrasta popyt na figurki lalek z kamienia wykonywane przez mieszkańców Seyitgazi, miejscowości położonej w pobliżu miasta Eskişehir w Środkowej Anatolii. Figurki powstają z miejscowego kamienia, a ich produkcję rozpoczęto trzy lata temu. Obecnie miejscowe władze dokładają wszelkich starań aby stworzyć z nich markowy produkt regionalny, charakterystyczny dla całej prowincji.

Produkcja lalek z kamienia, wręczanych następnie znajomym i krewnym, traktowana była przez lokalnych mieszkańców jako hobby. Nam udało się je zarejestrować i uzyskać wyłączne prawa do ich produkcji. Figurki te w całości zrobione są z kamienia i wymagają precyzyjnej pracy. Turyści w zupełności doceniają nasz produkt, który obecnie ma bardzo duże znaczenie dla Seyitgazi – oznajmił burmistrz Seyitgazi Yalçın Şen dodając, iż poważnie wzrasta zapotrzebowanie na kamienne figurki będące odzwierciedleniem bogatej historii i kultury tego regionu.

Największą popularnością cieszą się figurki przedstawiające takie postaci jak Seyitgazi Efe, Nasreddin Hoca, czy też mieszkańców wsi niosących drewno na opał. Proces produkcji jednej lalki trwa cały tydzień, a ich cena waha się od około 55-65 PLN za sztukę.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE